Kredi borcu takibe düşen emekli

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta belirttiğim konuda bilgiye ihtiyacım var, birkaç kredisini birden ödeyemeyip takibe düşen ve sadece emekli maaşı olan birinden bu borcun tahsili nasıl yapılır. Normal çalışan gibi emekli maaşının 1/4'üne haciz mi koyulur yoksa eve haciz gibi bir durum oluşabilir mi?

maaşa haciz gelir. eve haciz, kişinin üzerinde maaş, gelir, banka hesabı, araç vs. yok ise gelir.

  • delidir yakalayin  (18.12.20 09:12:08)
Yanlış bilmiyor isem emeklinin, emekli maaşına haciz gelmiyor. Yaşamını sürdürsün diye. Üzerine araç ya da taşınmaz olursa ona şerh koyarlar ordan tahsil ederler. Eve haciz gelir mi bilemiyorum.

  • izmitcan  (18.12.20 10:12:36)
emekli maaşına emeklinin muvafakati olmadan haciz konulamaz.

  • karsiyakaliyiz  (18.12.20 10:57:13)
@karsiyakaliyiz evet biz de öyle duyup, okuduk ama nasıl tahsil olacak o zaman bu borç. Eve hacze gelinme ihtimali var mı?

  • itinayla bozuk kafa tamir edilir  (18.12.20 11:05:56 ~ 11:06:11)
Ev hacizlerinde mal kaldırma büyük oranda kalktı. Artık ev eşyaları hacze kabil mal olarak değerlendirilmiyor gibi bir şey, iki televizyon varsa biri haczedilebiliyor ancak haciz memurları da mal kaldırma konusunda biraz tembelleştiği için neredeyse hiç duymadım mal kaldırma işlemini. Borçlunun adına kayıtlı araç ya da taşınmaz varsa bunların üzerine haciz konulup satılabilir. Banka hesapları üzerine haciz konulur, bankada bir mevduatı varsa o dosyaya alınır. Bütün bunlar yoksa bir ihtimal mirasbırakanlarından kendisine intikal edecek taşınmazlar üzerine haciz konulabilir. Bu arada evden eşya haczedilmiyor diye hacizler bitmedi. Alacaklı vekili yine eve hacze gelebilir, borçluyu korkutmak, maaşından kesinti yapılması için olurunu almak için vs sıkıştırmaya çalışabilirler...

  • arpaci kumrusu  (18.12.20 11:48:39)
Emeklilerden bu borçları almaları artık çok zorlaştı, çoğunda bu dosyaları varlık şirketlerine satıp başlarından atıyorlar.

  • zekicalik  (18.12.20 12:01:31)
Emekli maaşı haczedilemiyor, ama kredi kullandırırken genelde emekli maaşını o bankaya çekmen ve kredi dönemi boyunca başka bankaya taşımaman için taahhüt imzalatıyorlar. Maaş hesaba düşünce çekmede geç kalırsan alıyor içinden taksidi, bir de emeklilere genelde kefilsiz teminatsız kredi vermiyorlar. Ondan alamazsa doğru kefile o da olmadı varlık şirketi darlar artık.

  • koskoca kirpi  (18.12.20 12:53:21)