[]

bir kablolu kulaklığın 80 lira olması

3-4 sene önce (tabii bu, fiyatların katlanması için türkiye'de çok uzun bir süre ama) gidip bir kitapçıdan sony marka kablolu kulaklık almıştım. yani öyle indirimli fiyattan internetten falan da almamıştım. 20-23 lira arası bir şeydi diye hatırlıyorum.

şu anda baktığımda aynı (sanırım, en düşük fiyatlı sony kulaklığı bu) kulaklığın indirimsiz fiyatı 79 lira: www.idefix.com

4 sene önceki dolar kuruna bakıyorum: 3,50. yani dolar 4 senede 2,2 katına çıkmış ama bu kulaklığın fiyatı 4 katına çıkmış.

nasıl oluyor? ekstra vergi mi geldi bu ürünlere?

şu kulaklığı alırken bile düşünüyoruz işe bak ya. neyse, çok moral bozucu şeyler yazmayalım lütfen. zaten hepimiz ne durumda olduğumuzu biliyoruz.

yeni yıl zammı da gelmemiş olabilir bu arada, bilemiyorum yeni yılda zam gelecek mi bu ürüne, geldi mi. belki de 100 lira olacak bu kulaklık.

 
amazon.com'da 9-10 $ civarında fiyatı, yani şu anki ₺ fiyatı uçuk değil gibi.
bu arada yıllar içerisindeki fiyat grafiği de şurada var:
pricespy.co.nz
web sitesinin nereleri referans aldığına dikkat etmedim tam olarak, ama her yıl 7$ civarını görecek kadar bir düşüş olmuş fiyatlarda, belki de siz alırken o fiyata denk geldiniz.
  • gkhncnzdgn  (15.12.20 15:47:14) 
Son zamanlarda kulaklık/mikrofon ve webcam fiyatları uzaktan eğitim yüzünden fırladı sanırım. Talep patladı çok kısa bir sürede.

Aynı şeyi ben de düşünüyordum, 3-5 yıl önce gayet kaliteli Philips marka bir headseti 25 liraya almıştım ya. Geçen bir sorun oldu yenisine bakayım dedim 5 dakika sonra kendimi eski Philips'e sıkı sıkı sarılırken buldum. Allah belasını versin böyle işin
  • panzerkampfwagen iv  (15.12.20 15:48:33 ~ 15:49:38) 
@panzerkampfwagen iv: ben de kulaklığı kaybettim. "neyse ya alırız bir tane kulaklık, 20-30 lira bir şeydir." dedim. şu fiyatı görünce "nasıl kaybettim ben onu" diyorum şimdi :)


  • ahm1  (15.12.20 16:54:29) 
Kesinlikle böyle bir durum var. 20-30 tl ye Sony veya philips marka pek iyi olmasa da idare eden kulaklık alabiliyorduk. Ama şimdi bu markaların en ucuz modelleri dahi 80-100 tl civarı.


  • playing star again  (15.12.20 17:39:01) 
vergi değil ki sadece. o kulaklığın buraya getirilip sana ulaşmasına kadar geçen her aşamadaki maliyet artışı ve bu ülkede hayatımızı sürdürebilmemizin her geçen gün domino etkisiyle artan bedeli. her şey dahil o kulaklığın fiyatının dörde katlanışına.


  • not dark yet  (15.12.20 20:06:20 ~ 20:17:12) 
maliyetler de arttı. elektrik su kira maaş vb. e hepsi fiyata yansıyor tabi bunların


  • argent dawn  (15.12.20 21:09:13) 
@kobuzchu kiz: sizinki daha feciymis ya.


  • ahm1  (15.12.20 23:41:53) 
Kur+Vergi+maliyet artisi+home office vs sebebiyle talep patlamasi.

Biz ofise almak istedik resmen yetişmedi kulaklik.
  • logisticsmanager  (16.12.20 00:58:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.