[]

büyük hesaplamalar için ram vs işlemci?

elimizde bir alanla ilgili yüksek miktarda data olduğunu varsayarsak, bunları belirli kriterlerle değerlendirmek, bir takım hesaplamalar vs yapmak istenirse, bu durumda en büyük yük ram'e mi düşer yoksa cpu'ya mı?

2.sorum ise, bilgisayarda kayıtlı data'ları analiz etmekle, internet sitelerinden çekilen verileri işletmek sorunun cevabını değiştirir mi?


 
Artık bu tür işlemler için GPU (ekran kartı) kullanılıyor diye biliyorum. Daha iyi bilenler açıklar sanırım.

Dümdüz çalıştırdığın bir program CPU'yu kullanır tabii orası ayrı.
  • nhk ni youkosu  (15.12.20 14:10:08 ~ 14:10:41) 
Bunları bilgisayarda mı yapacaksınız? Amazon’u da araştırın isterseniz.

aws.amazon.com
  • pass  (15.12.20 14:14:00 ~ 14:14:43) 
Sorunun cevabı yapacağınız işlemin doğasına bağlı. 1 kb'lık bir data üzerinde 1 dakika sürecek işlem yapıyorsanız bottleneck cpu, 1 gb'lık bir data üzerinde 1 dakika sürecek bir işlem yapıyorsanız bottleneck ram oluyor.

Veriyi işlemeniz için verinin ram'de olması lazım. Diskten okuyup ram'e yazmak cpu'da yaptığınız işlemden uzun sürüyorsa cpu'yu artırın, değilse ram'i.

"İnternet sitesinden veri çekmek" dediğiniz işi nasıl yaptığınız önemli. 10 Gbps destekleyen network kartınız, internetiniz, ona uygun anakartınız vardır, iyi ram'iniz vardr, gelen veriyi diske yazmadan işleyebiliyorsunuzdur, o zaman network daha hızlı. Geri kalan tüm senaryolarda disk daha hızlı.

Edit: yaptığınız işlemin doğasına göre GPU da kullanmak isteyebilirsiniz. En temel fark yapacağınız işi ne kadar paralelize edebileceğiniz. Basit ve çok sayıda iş için GPU, kompleks ve sequential işlemler için CPU'yu tercih etmek daha iyi olur.
  • plutongezegendegilmi  (15.12.20 14:17:35 ~ 14:25:22) 
bir kere işlenecek verinin boyutu çooooook yüksekse, ram önemli olur. ama küçük küçük işlemlerden trilyon tane varsa cpu önemli olur. öte yandan ekran kartlarının işlemcileri çok tekrarlı işleri daha iyi yapıyor(muş) .. mesela bitcoin vs madenciliğinde gpu daha önemli. eğer özel bir program yazıldı ise bu tabii ki..


  • co2s2  (15.12.20 14:36:06) 
excel ile ilgili bir çalışma ise excel ram değil işlemciye göre hızlı sonuç veriyor.
iş yerindeki bilgisayarım ile evdeki bilgisayarımın ram değeri aynı işlemcileri farklı, işlemcisi yuksek olan daha hızlı hesaplama yaptırıp sonuç veriyor

  • eja  (15.12.20 15:06:18) 
valla biz flow analysis yaptiriyoruz multicore islemci ile hiz artiyor. algoritmaya gore de bellek degisiyor. bazi algoritmalarda bellek ihtiyaci dusuk olabiliyor.


  • lata  (15.12.20 16:45:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.