işyerinde kamera problemi

bir şirkette müdür olarak çalışıyorum tek kişi bulunan odalara bile kamera bağladılar sanırım bu kameralar sesde aliyor bu kvkk ya göre yasak değilmi ? bu şirket nasıl bir yaptırımda bulunulabilir yada kameraları sökmesi sağlanabilir ?

Soyunma odasi, wc gibi yerlerde degilse kamerada sorun yok. Ses icin gerekli izinler alinmis ve calisanlarin onayi alinmissa yine sorun yok. Ses kayit icin onay imza vermediyseniz sikayet edebilirsiniz.

  • rockinside  (15.12.20 10:32:11)
Arkadaş biz değil odalara genel çalışma alanlarına koyabilmek için bile kırk takla atıyoruz. Kişilerin buna itiraz etmesi gerekir.

  • SiyamkedisiZorro  (15.12.20 11:27:06)
çok kritik bir süreç yok ise çalışma ortamlarına koymak yasal olsa bile sıkıntılı bir durum ve etik değil.

işin yasal kısmı da şöyle, kvkk'ya göre sizden kamera ve ses kaydı için ayrı ayrı onay almaları gerekiyor. nitelikli kişisel veri sınıfına girer. kayıt edilmeleri çalışanın veya kişilerin onayına bağlıdır. hatta bırak sizi, sizin yanınıza gelen bir ziyaretçi için bile onay almak gereklidir. burada istisna dış güvenlik amacı ile yerleştirilmiş olan kameralardır. onlar bu onayın dışında tutulur. açık rıza formu imzalamadıysanız, kvkk'ya ihlal bildirimi yapabilirsiniz. açık rıza onay formu imzaladıysanız ve formun içerisinde kamera kayıtları belirtildiyse geçmiş olsun.
  • delidir yakalayin  (15.12.20 11:42:42)
Duzelturmesi gereken her kanun gibi buda saçma, belirli bir zaman sonra bu hatadan dönülür.

Işyerinde , genel olarak herkesin ortak bulunduğu alanlarda gayet tabi sesli görüntü alinabilir bunda bir sakınca yoktur,
Tuvalet , soyunma odası yerler veya özele tahsis edilmiş alanlar hariç.

Bugün bu saçma gelebilir ama doğrusu budur ve gerekli seviyeye geldiğinde kanun bu şekilde olacaktır.

Unutmayın kanunlar daha emekleme dönemindedir.
  • kleider  (15.12.20 12:32:55)