Bitcoin İsteyen Dolandırıcı Sorunu

Selamlar,

dün spama siberguvenlik@siber.com adresinden bir mail gelmiş, hoş olmayan görüntülerimi yakalamışta işte tüm bilgilerimi çalmışta eğer 500 dolar yatırmazsam rezil olacakmışım millete vs diyor. Metin google translate bariz, ayrıca pc kameramdan benim görüntülerime ulaşmış ama işin garip tarafı şu benim kamera senelerdir bozuk. Şimdi bu arkadaşı kimlik avı olarak bildirdim ama başka yapabileceğim bir şey var mı ? Şifremi falanda değiştirdim yine de.

İnanma. Bana yabancı adreslerden birkaç yıldır geliyor. Henüz yayılan bir şey olmadı :D (ki bende de pc'de webcam yok)

Türkçe mail adresinden gelmesi ilginç, demek ki Türkler de bi email listesini ele geçirmiş.(ha translate gibi demişsin gerçi, demek ki ingilizce olunca anlamadı millet hahah) Çeşitli yerlerden mailimiz hatta şifremiz sızabiliyor, bana gelen bi mailde bir forumda kullandığım şifremi de yazmışlardı.

En iyisi şifre değiştirmek evet ve mümkünse çoğu sitede farklı şifreler kullanmak. (şifre yöneticisi ile çözülebilir)
  • nhk ni youkosu  (14.12.20 21:45:09 ~ 21:45:55)
En guzeli yurtdisinda bir akrabanizdan miras kaldi, islemleri yapabilmemiz icin su kadar gondermeniz gerekiyor diyenler :D $1M miras almak icin tabii hemen gonderdim :):)

  • tahtakafa  (14.12.20 22:15:51)
Kimse de demiyor ki "benim yayılacak bişeyim yok" :D nude çağında yaşıyoruz. Ben hariç aşağı yukarı herkesin nudeu var. Bu siber zeka çocuklar da atalım oltayı, nasıl olsa yarası olan gocunacak diye düşünmüş. Haklılar. Bu demek değil ki hemen "kaç coin istiyorsun alçak!" diye mail atıcaz. Mücadele edicez.

Mail sana ulaşmadan evvel diğerleri üstüne düşeni yapıp spam olarak bildirmiş ki senin de spam kutuna düşmüş. Silip geçmek en mantıklısı ve kolayı.
  • IncredibleMau  (14.12.20 22:16:08 ~ 22:17:20)
bunun ingilizcesi ortalıkta dolaşıyor. genelde isme özel gönderiliyor. hack edilen sitelerden çekilen bilgilerle yapılıyor. orjinali daha inandırıcı. senin nasıl hacklendiğini falan anlatıyor. diyor ki router ında şöyle bi açık vardı, onu kullandım vs vs.
inanma. tabi ki yalan. sil geç

  • sttc  (14.12.20 22:20:45)
bana da geldi başka bir siteden ve sizin xxxxxxx şifrenizi biliyorum diye.
ben de fuck you diye xtir ettim :-) hala sorunsuz mailim.

  • ankarakecisi  (14.12.20 22:53:44)