askı memnu nihal hastalıgı

askı memnudaki nihalin hastalıgı konversiyon bozuklugu ve dissosiyatif bozukluk mu sizce hastalıgı ne olabilir ayılıp bayılıyor yıllardır aklıma takılır arada simdi sorayım dedim

Bir Başkadır'ın Meryem'i gibi olabilir.

  • onemoremile  (14.12.20 17:55:59)
Bahsettiginiz durumu konversiyon bozukluk karşılıyor. Ama gerçek hayatta o hep öyle olmuyor. İlgi manyağı bireyler de, dikkat çekmek için ayılıp bayılma gibi hareketlere girişebilir.

  • limonlu eksi  (14.12.20 18:24:21)
Konversiyondur. Kaygı verici duruma yönelik bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkıyordu bayılmaları. Bu bayılmaları kendi kontrol edemiyor.

Ama toplumda sadece fiziksel rahatsızlıkların hastalık olarak kabul edildiğine dair inanç olduğundan bazı insanlar bilinçli olarak stres durumunda bayılma taklidi yapabilir.

Benim de merak ettiğim acaba taklit bayılmalardan sonra mı konversiyon bozukluğu oluyor? Savunma mekanizması olarak kullandığı durumu artık kontrol edemiyor mu?
  • coca cola  (14.12.20 18:26:36)
konversiyon bence de. ayrıca finalde herkesin durumları bir şekilde atlatıp sadece nihalin hastanelik olması da destekliyor bunu bence. onun dışında sadece firdevs hanım da kötü oldu ama sonuçta kızı intihar etti :D

  • rose parks  (14.12.20 19:12:55)