GSS prim borcumu yapılandırayım mı?

26 yaşındayım, işsizim, ailemle yaşıyorum, hiç gelirim yok.
25 yaşı doldurduğumdan beri borcum artıyor.

Ne yapmamı önerirsiniz? Şu an 1500 TL civarında borcum gözüküyor.

Hiç gelirin yoksa gelir testi yaptır. Borç birikmez.

  • dissendium  (14.12.20 16:34:17)
gelir testi yaptır arkadaş doğru demiş.

ayrıca yapılandıracaksın da ödeyemezsen sonra bir yaptırımı , tüm borcun tek seferde ödenmesi gibi bişey olursa eğer daha zora düşebilirsin. onu da araştır.
  • killerbee  (14.12.20 16:41:28)
gelir testiyle borçtan kurtulmak birlikte yaşadığın haneye asgari ücretin 3 te 1 inden az maaş girmesi gerekiyor diye biliyorum.

bir araştırmanızı öneririm dostum.
  • konsomatrix  (14.12.20 16:43:28 ~ 16:44:14)
Gelir testi için baya fakir olman lazım, evdeki birinin üzerine ev araba varsa yapmıyorlar bile. Aylık gelir de kişi başı 800 lira falan olacaktı en son.

Üsttekiler sana uymuyorsa yapılandır.
  • Tochinoshin  (14.12.20 17:46:41)
Yıllar evvel bana da büyük tutarda bir şey yansıtmışlardı. Kafalarına göre af çıkarıp düşürdüler de düşürdüler. Ödeyeni düdüklesinler dedim ben de.

  • IncredibleMau  (14.12.20 18:25:25)
yaşadığın ev gelirinin asgari ücretin 3'te 1'i olması lazım gelir testi yaptırıp muaf olmak için. ailenle yaşıyorsan o iş zor.

zamanında gss'yi aylık 400-500 tl'den başlatmışlardı sonra aylık 70-80 tl'ye düştü. bakarsın ileride muaf tutulursun. sigortalı işe girince eski borçların siliniyor diyorlardı, ama doğru mu bilmem.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (14.12.20 19:57:21 ~ 19:58:10)
Yaşım 25 olunca gelir testi yaptırmıştım, haneye çift maaş giriyor, muaf olamadım tabii. Babam ısrar ediyor yapılandır, ödeyelim diye ama ödemek hiç akıl kârı gelmiyor. En kötü ne olabilir ki? İşim düşerse parasını öder hastaneden hizmet alırım sonuçta, değil mi?

  • hadi ya la  (14.12.20 20:16:22)
Gözüken borç, yapılandırılmış şekli zaten.

Gss borçları başvuru aranmaksızın otomatik olarak yapılandırıldı
  • kraltaci  (14.12.20 21:18:24)
ben 20 binliraya yakın gss prim borcu ödedim şaka gibi ama gerçek.

geçmişten toplu borcum vardı ilk çıkığı zaman, 3000 5000 2500 2500 ödedim.(yurtdışında çalıştığım için gelir bildirimi yapamadım en yüksek dilimden borçlandırdılar) ha bitti dedim, bitmemiş, ilaveten bir sürü borç çıkardılar onları da ödedim, zaten her ay düzenli ödemeye başladım ilk ödemelerimi yaptıktan sonra.

yine yetmedi geçtiğimiz sene 2015 yılından kalma borç çıkardılar ona da yasal faiz işletip 100 liralık borcu 900 küsür olarak önüme sürdüler ve onu da ödedim.

ödemeyene bişey yok ama ödemeye başlayınca adamın yakasından düşmüyolar.

en son sgk daki memur dedi, seni gözüne kestirmişler bu kadar da olmaz arkadaşım diye. itiraz mitiraz ettik öyle yaptık böyle ettik ama olmadı yine de ödedim. üstelik türkiyede bile yoktum o tarihlerde, pasaporta, giriş çıkışlara, yabancı yerde çalıştığıma dair bir sürü evrak almama yani hukuki olarak ispatlamama rağmen.
  • killerbee  (14.12.20 22:11:07 ~ 22:27:20)
işsiz insandan haraç alan bir sisteme her şey mübah.. evde tek yaşayan işsiz bir arkadaş veya akraba yanına ikametgahınızı taşıma imkanınız olursa gss borcunuz çıkmaz. ya da bildiğim kadarıyla gitmediği halde yurtdışında bir yeri ikametgah gösterenler de varmış.

  • jepa  (14.12.20 22:30:57 ~ 22:32:07)