Kurumsal bir firmada brüt maaş ne kadar söylemeliyim? (İstanbul)

Merhaba,

Yaklaşık 6-7 yıldır yurt dışındayım o yüzden Türkiye pazarına çok hakim değilim.

5-6 yıllık bir tecrübeye sahibim. Yurt dışında çeşitli global kurumsal firmalarda çalıştım. 3 yabancı dilim var biri çok iyi(C1), diğeri "derdimi anlatacak kadar" (B1), diğeri ise temel düzeyde(A1/A2).

Özgeçmişim ve referanslarım bana göre çok iyi. Zaten referanslarımın ikisinden biri Facebbok HQ'da diğeri büyük bir global şirkette director.

İstanbul'dan global bir şirketten iş teklifi aldım. Reklam/Pazarlama departmanı. Daha ayrıntılı söyleyecek olursam hem yaratıcı hem de strateji içeren bir pozisyon mevcut. Senior bir pozisyon değil ama Jr da değil. Sizce yıllık brüt maaşı ne söylemeliyim?

Şimdiden teşekkürler.

bu bilgilerle cevap vermek zor. pozisyon nedir, orada kazancin nedir vs.. ama kabaca soyle dusun. orada maasin tl olarak 30.000'e gelse burada verecekleri 12 bini gecmez. bi de referansini abartmissin ama o cok onemli degil. isi yapacak referanslarin degil cunku.

  • buenosdias  (14.12.20 11:29:38 ~ 11:30:24)
A1/A2 düzeydeki yabancı dili ben CV'ye yazma taraftarı değilim. O dilde bir metin ya da e-posta geldiğinde işini halledemiyorsan ve o dilde cevap yazamıyorsan yabancı dilim var demek bana abartılı geliyor.

Aylık brüt olarak 16-18 bin diyorum.
  • himmet dayi  (14.12.20 11:34:24)
@buenosdias referanslarım aslında çalıştığım kurumları anlatıyor bence önemli bir kriter. en azından hakkımda bilgileri olur nasıl bir çalışan olduğumla alakalı. Almanya'da yaşıyorum asgari ücret zaten 1550 euro brüt. o kıyasa girersem işi vermezler bana :) aylık 12 bin brüt mü demeliyim?

@himmet dayı o dilde bir e-posta gelirse cevaplarım gibi ya ama tabii gidip o adamla stratejik konuları konuşamam :)
  • elektr10  (14.12.20 11:40:22)
aylık 12 brüt demeyin tabi, o para sene başı 8000 civarı sene sonları gelir vergi diliminden dolayı 7200 falana denk geliyor. 800 euro'ya çalışacak halin yok. sen neden brütü söylüyorsun bilmiyorum, şirket mi istedi? bilmiyorsanız uyarayım, brütü söyleseniz de o parayı almıyorsunuz, vergileri falan şirket ödüyor hocam, elinize net geçecek.

şimdi oecd'den baktım almanya ve türkiye yaşam maliyetleri olarak, almanya 2,87 oranında daha pahalı. euro farkını göz önünde bulundurursak karşımıza 3,36 oranında daha pahalı bir türkiye çıkıyor. teknik olarak almanya'da 3000 euro net kazanıyorsanız türkiye'de aynı standartlar için 10.080tl net maaş almanız gerekiyor.

tüm bunlar genel aylık masraflara göre kıyaslanmış hesaplamalar. faturalar mutfak masrafları ulaşım toplu taşıma kira vs.

ancak birikim, teknolojik ürünler araç vs sahipliği isterseniz konu değişiyor. yaptığım hesaplamaları "almanyada 1500 euro aylık giderin türkiye karşılığı 5040tl" olarakta görebilirsiniz.
  • avatar is back  (14.12.20 11:54:00)
@avatar is back genelde brüt soruyorlar yurt dışında ondan burada da brüt söylemek uygundur diye düşündüm. o zaman net söyliyim 9k-10k arası düşünüyorum diyeyim.

çok teşekkürler detaylı bilgi için.
  • elektr10  (14.12.20 12:00:18)
12bin brütle istanbulda orta halli bir hayat yaşayamazsın.

orta seviye Kadıköy-Maltepe arasında bir 2+1 ev 2-3bin kira
orta seviye yaşam şartlarında yiyecek masrafın aylık 2-3 bin
sosyal hayattı tatildi ihtiyaclardı derken gidecekler derken aylık 7 liradan aşağısı seni orta direğin altına götürür.

3 dil biliyorsan fb gibi globallerde çalıştırysan 20 brütten aşağı kapıyı açma.
  • prezarlatif  (14.12.20 12:01:20)
Türkiye'de aylık net maaş konuşuyoruz. Bir de isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü... 15bin - 20bin gibi olur mu mesela?

  • co2s2  (14.12.20 12:07:35)
yurtdışı maaşını tl olarak yaz %50 arttır.
örn: 3000.eur ise aynı pozisyonda birinin maaşı 4500 tl diyebilirsin bence. tr den yurtdışına gidenlerde maaşlarında bunun tersi değişim olduğunu gördüm genellikle.

  • erty_ksk  (14.12.20 12:18:06)
Bu tarz bir pozisyonda aylık net 15 binden aşağı adam çalıştıracaklarını sanmıyorum. Ben olsam brit 22-25 bin seviyesine çıkardım. Zaten şirkete fazla gelirse, sana döneceklerdir. Kapıyı yüksekten aç, onlar düşürsünler öyle pazarlık yapın. Ancak bu işi istiyorsan almanyada asgari ücret şu kadar, siz ne veriyorsunuz tarzı bir muhabbete girme. Buna verilecek tek cevap o zaman almanyada çalışmaya devam et olur. Ülkeler farklı.

  • roket adam  (14.12.20 12:33:50 ~ 12:34:25)
- her türlü net maaş üzerinden anlaş. (tr'de genelde -yönetici pozisyonlarına temettü dağıtan şirketler hariç- aylık net/brüt üzerinden konuşulur.)
- ortalama hesaplaması şu şekilde olabilir: pozisyonun (jr.) başlangıç maaşı + her tecrübe yılı başına x 1000/1500 -tl (bunlar hep net)

  • emininsel  (14.12.20 13:14:02 ~ 13:15:59)
sadece bir yoruma yorum yapmaya geldim. adamların kafasında 12 vermek varsa; ben 22 istiyorum dersen... pazarlık falan etmezler, böyle fark kapanmaz diye düşünüp eyvallah ugurlar olsun derler. pazarlık %15-25 için yapılır %70 için değil.

asıl soruyla alakalı: bu sektörde linkedin'de bir dolu adam bulmanız mümkün. 1-2 sine sektör maaşları ne civarda diye sorsanız elbette biri yorum yapar. bu kadar kör şekilde dalmamış olursunuz. ülkelerin pahalılık kıyasıyla maaş mı belirlenir. niş, beyaz yakalı bir iş bu. hamburger almıyorsunuz.
  • 507  (14.12.20 22:20:23 ~ 22:22:39)
Görüşme teklifi direkt firmadan mı geldi, yoksa headhunter mı kullandılar? Headhunter aracılığıyla olduysa, görüştüğünüz kişiye çalıştığınız firmaya benzer firmalarda, benzer pozisyon için nasıl bir aralık olduğunu sorabilirsiniz.

  • efx  (14.12.20 23:44:13)