Laf salatasından kurtulma teknikleri

Genel olarak eğitim alanında ve özellikle akademide görülen 'az bilgiyi çok lafla anlatma' hastalığından biraz dem vurmak isterim ki konunun ekseninin öğrenme etrafında olduğu anlaşılsın.

Hızlı okuma teknikleri öğrenmek istiyorsunuz diyelim. Bu tekniklerin az ve öz anlatılması gayet mümkün iken (işin genel felsefesi de dahil olmak üzere) piyasada halen tuğla tuğla kitaplar karşınıza çıkıyor. Kanıp alıyorsunuz ve konu sağa sola o kadar çarpıyor ki bir verim almak imkansızlaşıyor.
- bu konuda çareyi 5-6 paragraflık bir ekşi sözlük entry'si ve 2-3 YouTube videosuyla çözüp yırttığım için çok neşeliyim-

Elbette, örneğin eski bir tiyatro oyununu inceliyorsanız o dönemin paradigmasını anlamak adına hocalarınız tarafından süzülmüş bilgilerin tarafınıza aktarılması çok kıymetlidir. Ve fakat bu bilgiler her zaman istenildiği kadar aydınlatıcı ve yalın olmayabilir. Hakikaten de karşı taraf samimi bir amaç taşısa dahi laf uzar, gereksiz detaylarda kaybolursunuz, ve sonuç olarak öğrenemezsiniz. Öğrenmek böyle bir deneyim değildir.

Sonuç olarak iki sorum var:

1) öğrenme sürecinizde bir bilgiyi hızlıca ve en gerekli hatlarıyla edinmek adına hangi kısayolları kullanıyorsunuz?
(Belki de böyle bir bilgi yoktur? Bunun adı düpedüz Know-how denilen illettir ve onu almak için köpekler gibi zamanını vermen şarttır?)

2) günlük hayatta aynı problem başınıza geldiğinde çözümünüz ne oluyor?

Bana göre o bilgi sana ne kadar lazim. Yani ihtiyacın sadece sınavda geçeyim üzerine ise sayfalarca gereksiz şey okumaya gerek yok elbette. Ama bunu yazan kişi de sonuçta bir metot kullanmak zorunda. Atıyorum evrimle alakalı bir konuyu özet geçeyim diyemezsin. Ama bana lazım olan sadece 'dogal seçilim'. Bu bana evrimi anlamak için yetiyor olabilir ama bunun tarihsel, fiziksel bir sürü koşulu var. Şahsen ben derinlemesine öğrenmem gereken konuları iki YouTube videosuyla geçiştiremem ama o anki merakımı gidermek içinse ( sınava hazırlık vs) bi kaynaktan anahtar kelimeyi bulup gerekli olanı alıyorum

  • olaylar olaylar  (12.12.20 11:13:25)
Sorunuz şuna benzemiş. Sayısal derslerde “hoca soru çözse de anlasak, teorilere boğdu bizi”
Sonra sınavda teoriyi dinleyip konuyu anlayan yüksek not alırken, çözülen soru tipi gelmeyince yapamayan düşük alıyor. Soru çözülünce anladığını sanıyor ama sadece çözüm yolunu ezberliyor, mantığını öğrenmiyor.

Mesela 2. Dereceden bir bilinmeyen denklemin formülünü ezberle öğren delta=b^2-4ac. Bu formül nereden geliyor, niye bu formül. Teorisini bilmek gerekiyor en basit örnekle.

FiZik-hidrolikte hayvan gibi formüller var. Bir sürü ifade. Adam ezberliyor formülü, sınavda kavramlar değişince formülde feedback yapamayınca soru gitti. Halbu ki teorisini bilse...

Ama akademik yayınlar haricinde size bu konuda hak veriyorum. Özellikle akademik olmayan “eğitim” kategorisi altındaki kitaplar böyle. Böyle şeylere ihtiyacım varsa görsel ve işitsel kaynaklara başvuruyorum. Yazılar bu konuda dediğiniz gibi maalesef
  • Unde bach canim  (12.12.20 12:49:49 ~ 12:50:52)