[]

ABD hukuku

ABD'de bazı suçlar nedeniyle zaten hapiste olan kişileri belli bir süre sonra idam ediyorlar.

Bunun bilinen bir örneği şu.

www.bbc.com

Suç 2004 yılında işlenmiş. Daha sonra ölüm cezası verilmiş. 2021 yılının ocak ayında idam edilecek. Bu kadın tutuksuz yargılanamayacağını düşünürsek zaten 16 yıldır hapiste. 16 yıl hapis yattıktan sonra idam edilmesinin mantığı ne? Madem idam kararı veriliyor, bu karar neden hemen uygulanmıyor?

 
Hapiste olan kişiler için 10 yıl sonra hadi bunu idam edelim denilmiyor. O kişiler zaten yargı süreçleri sonunda idam cezası almışlar ama ceza alındıktan sonraki yasal ve politik süreçleri geçmesi on yıllar sürüyor. Bu sadece abd'ye özgü bir durum değil, idam cezasının kamuoyu tarafından fazla destek görmediği pek çok ülkede ceza fiilen uygulanmıyor ve bir şekilde sürüncemede kalıyor. Türkiye'de de ceza kaldırılmadan önce cezanın fiilen uygulanmadığı uzun bir dönem yaşandı.


  • mikro patlama  (12.12.20 03:07:10) 
Hizli idamlarda sonradan suçsuz cikma durumlari olabiliyor. Devletin haksi, yere birini oldurmesi gibi bir senaryodan kacinmak icin uzun bir burokrasi var.


  • pofudukayi  (12.12.20 08:59:54) 
yıllardır idamını bekleyen (ve biri edilen) iki mahkum ve maktullerin aileleriyle yapılan bir dizi röportajın belgeselini izleyebilirsin. olayın hukuki gerekçeleriyle ilgili ne kadar bilgi vardı hatırlayamıyorum ama çok etkilenmiştim.

www.imdb.com
  • filteria  (12.12.20 12:52:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.