Çek karşılığı araba satmak

Merhaba arkadaşlar,
araba satış ilanıma 80bin liralık çek(1 aylık) üstüne nakitle alma teklifi geldi.
Ben bu senedi vadesi gelmeden bankalara veya faktöringçilere kırdırabiliyor muyum?
Eğer kırdırabiliyorsam ne kadar bir komisyon ödeniyor?

Arabayı çeki arabayı alacak adamla birlikte kırdırdıktan sonra(komisyon bana ait olacak şekilde) arabanın satışını vermem benim için güvenli olur diye düşündüm de, siz ne düşünürsünüz?

Madem öyle yapacaksınız adam çeki kırdırsın parayı size versin

  • olaylar olaylar  (11.12.20 20:39:36)
%99 dolandırıcı

çeki kendi kırdırsın komisyon kadar indirim yap öyle sat. bu teklifi yap bakalım mesaja cevap gelecek mi :)
  • mr.goodcat  (11.12.20 20:39:58)
Ben olsam ben de girmezdim böyle bir riske, ne gerek var. Gitsin kırdırıp gelsin. Bilmediğim konulara girmem.

  • roket adam  (11.12.20 20:40:46)
Ben soyle dusunurum. Araba piyasasi bu kadar revacta iken cek ile neden satayim. Nakitle gelen birine satmaya calisirim.

Cek senet isine girmem.

Ama tabii acil para ihtiyac meselesi, uzaktan davulun sesi dersen bir sey diyemem.
  • Filinta61  (11.12.20 20:40:59)
Girme. Orada şöyle bir risk var: Sen adamla gider çeki kırdırırsan (Bu arada çek de büyük ihtimalle hamilinedir veya 2-3 kere ciro edilmiştir) sonra çek ödenmezse, kırdırdığınız yer senin başına musalllat olur. Belki bunu da danışıklı yaparlar. Hem arabanı elinden alırlar, hem de sonra ne kadar koparırsak gibi düşünürler. Evet yasal olarak bir şey yapamaz, ama rahatsız ederler. Aklında olsun, öyle bir işe karışır da, o tiplere yakamdan düşsünler diye 1 kuruş dahi verirsen kurtulamazsın...

  • malheiros  (11.12.20 20:51:23)
Çekle senetle sepetle araba satılmaz. Çeki tahsil etsin ya da kırdırsın parayı denkleştirsin öyle gelsin.
Böyle çek senet diyerek dolandırılan binlerce insan var.

Araç ya da herhangi birşey satarken kullandığım sihirli bir cümle var: Sadece nakit satılıktır. Sizin de kullanmanızı tavsiye ederim.
  • battal gemalmaz  (11.12.20 20:58:13)
Çek işi sıkıntılı, muhtemelen yalan olacak o iş.
Gel senle anlaşalım çekin üstüne kaç para verecekse ben vereyim o parayı çek işini filan boşver. Hem uğraşmazsın savcılık filan hem benim işim görülür :)

  • top_secret  (11.12.20 21:23:21)
çek, arsa teklif edenlerin hepsi dolandırıcı

  • summatinyourteeth  (11.12.20 21:42:39)
iyi de nasil oluyor ki sahis ceki mi bu. fatura mi edeceksiniz nasil olacak. ceke fatura kesmen lazim.
neyse cek cuk islerine sakin girmeyin. dolandirici olmasa da girmeyin. dolandirici olsa da girmeyin.
benim babam da insaatciydi ben de insaatciyim bu cek islerinden oyle yildim ki yok hatir cekiydi yok ikiz cekti yok karsiliksiz cekti. vallahi yildim. bankanin kendisi bile kendi cekini taniyamayip neredeyse parayi tahsil ediyordu. sans eseri durdurdugumuzu biliyor.

velhasil. sakkin sakkin sakkin ha diyorum sizi nez ile basbasa birakiyorum. zaten onu bozman icin ya da kullanman icin cirolaman lazim. bir de cek odenmezse ben cekin parasininodersin hem de arabandan olursun. girme o ise.
  • turbo sadık  (11.12.20 21:55:12)
Uzak dur. Araba gruplarında ara ara paylaşılır bu aldatmaca. Yaşadığı bu tür hadiseleri yazan çok kimse var.
En fazla tuzak olarak kullanılan yöntemlerden biridir.
Para bunu gözünle "gör " hesabına yatsın ondan sonra işlem yap.
  • Erva  (11.12.20 22:55:16)
kosarak kacin. Kendi kirdirsin ceki size parasini versin. Faktoring de kirdirsaniz fatura fln isteyecekler, oyle gidip kirdirdim olmuyor. Adam ben fatura ayarlarim derse de sonra odeme olmaz ise faktoring sizin basiniza musallat olur

  • oscar  (11.12.20 23:31:42)
Dolandırılmak üzeresiniz. Bir sonraki tür tamam eft yapalım dicekler. Sahte dekont size gösterecekler siz de o dekont bakıp aa göndermiş diyeceksiniz, hesabınıza para gelmeden imzayı atacaksınız parayı aldım diyip.

Hep okuduğumuz hikayeler. Unutun o satışı. Hesabınızda parayı görün yasal satışı verin. Bu kadar.
  • ykyt  (12.12.20 00:25:05)
1- Dolandırıcıdır.

2- adam dolandırıldı. Çek adamin elinde patladı. Size çakmaya çalışıyor.
  • ycaycayca  (12.12.20 01:01:35)
neden böyle bir risk alıyorsun ?

çekin karşılığı olmadığı durumda bir kağıt parçası (150 tl teminatı var) ötesinde
olmadığını bilmelisin.

bu güne kadar duyduğum tüm dolandırıcılıklarda bir çek hikayesi vardır.
  • orpheus  (12.12.20 04:29:02)