Lastiklerinizi Şişiriniz Uyarısı

Bugün yolda ilerlerken, lastiklerinizi şişiriniz uyarısı çıktı, indim baktım lastiklerde herhangi bir problem yoktu, uyarıyı sıfırladım. Tekrar geri bi uyarı vermedi. Problem ne olabilir?

Not: Geçen hafta kışlık lastiklere geçmiştim, ancak o zaman bir uyarı vermemişti.
Not2: Araç daha 350 km'de, 2020 model clio.

lastikler değişince ya da basınç değişirse yeni basıncı hafızaya almak gerekiyor. görünürde bir sıkıntı yoksa muhtemelen o yüzdendir.

  • jepa  (09.12.20 19:56:41)
Arada bir zemin ve yol sebepli o hatayı vermesi cliolarda çok normal. Farklı farklı bir çok şirket aracı kullandım. Ama sadece clio olanlar genelde arada bir o uyarıyı verir. Önemsemeyin alışın.

  • limonlu eksi  (09.12.20 20:02:23)
sıfırladığın ile güncel halini karşılaştırarak uyarı veriyor. yani inik olduğu anlamına gelmiyor. sistemde bi saçmalık var ama nasıl çalıştığını bilmediğim için yorum yapamıyorum.

özet: inip bakmanız ok ama bu sıfırlamayı aslında doğru basınçta şişirdikten sonra yapmanız lazım.
  • sttc  (09.12.20 20:30:08)
kış gelince lastikleri daha genişletmek gerekiyor. normal basınç arabanın bi yerlerinde yazar. basıncı 1-2 derece düşürmek öneriliyor. lastik aldığınız yerden de bu bilgiyi alabilirsiniz.

  • ankarakecisi  (09.12.20 22:27:11)
ara sıra basınç sensörleri sıcaklıktan vs. uyarılar verebiliyor. lastik önemli olduğu için yabana atmamak gerekir.
uygun bir zamanda, mümkünse arabanın lastikleri çok ısınmadan bir benzinlikte durup hava basıp lastik basınç ayarlarından ayarlamak lazım. eğer çivi vs. girmişse bir kaç saate uyarı tekrar gelir, lastikçi de hemen çözerler.

  • ludwig boltzmann  (09.12.20 23:09:12)
Benim megane da lastikte civi cikti.

Seyir halinde iken arada sirada lastik patladi uyarisi veriyordu.kontrol ediyordum her defasinda.

Kis lastik takilirken lastikci soyledi civi oldugunu.

Bende araba sovuyordum.sonra ozur diledim.
  • kaiserr76  (09.12.20 23:50:09)
basınç takip sistemleri genelde ayarlanan değerin %10 civarında altına düştüğünde uyarı veriyor.

Bu düşüşü gözle bakarak anlayabileceğini sanmıyorum. En iyisi bir benzincide ön görülen basınçta lastikleri şişirmek, sonrasında sistemde bu basınçları kaydetmek ve takip etmek.
  • burfak  (10.12.20 09:51:02)