Kütüphane düzenlemek

Yaklaşık 500 tane kitabım var, bunları kendime göre 3-4 isimle kategorilendirdim.

Her kategoriyi kendi içinde ama benzersiz şekilde numaralandırdım ve sırtlarına yapıştırdım. 1. kategori 100 ile 2. kategori 300 ile başlıyor falan, yani aynı numarayı başka kitapta kullanmadım.

Sorum şu, kütüphaneme yeni kitap ekleyince buna da bir numara vericem ama öyle vereyim ki hem araya girdiği yer ile uyumlu olsun, hem de orada olmadığında anlayayım.

Kitaplar kendi kategorisinde yazar soyadına göre sıralı. Hiç olmayan bir yazar da eklenebilir, aynı yazarın başka bir kitabı da.

Takıldığım nokta 310 ile 311 arasına bir kitap girmesi gerekirse 310-1 diyebilirim ama bu kitap oradan alınmışsa farkedemem. Tabi bir de 310 ile 310-1 arasına girmesi gereken yeni kitap olursa?

Fikri olan?

Ben excel kullandım.
Bazı kitapları arkadaşlarıma ödünç vermiş oluyorum, yeri kolonuna arkadaşımın adını yazıyorum. Bazı kitapları bağışlıyoruz. Onları ayrı sheet'e aktarıyorum, bağışladığım kurumun adını yazıyorum.

  • SiyamkedisiZorro  (09.12.20 16:30:19)
sadece kitaplara bakarak eksik olanı anlamak için bir sistem arıyorum 310 ve 311 arasına 310-1 etiketiyle yeni kitabı koydum, bu kitap eksildiğinde nasıl anlarım?

  • transall  (09.12.20 19:30:53)
Numara ile bu iş çözülebiliyor olsaydı düzcenin plakası 81 olmazdı :)

  • Kahir ekseriyet  (09.12.20 19:32:38)
kahir doğru dedin ama o da kütüphane mantığıyla olsa olabilirdi.

  • transall  (09.12.20 20:11:19)
Bi veritabanı tutulabilir indeks / fihrist olarak. Sütunlar: ID - adı - yazarı - kategori - bulunduğu yer Gibi

  • Kahir ekseriyet  (09.12.20 20:22:07)
Kategorik sıra içinde alfabetik sıra yapmak lazım gibi. Yani tarih kategorisindekiler 300'lü sayılarla başlıyorsa örnek olarak İlber Ortaylı'nın Atatürk eserini 300-A, eğer bu eser a ile başlayan ilk eserse 300-A1
İlber Ortaylı Türklerin Tarihi 1-2 için:
300-T1 300-T2 gibi...
  • oyokbuyoknevar  (09.12.20 20:49:14 ~ 20:51:31)
Veya 310 ile 311 arasına girecek olmaması için sayıları 31.000 - 31.100 yapsan misal arasında yeterince yer açılmış olur herhalde ama yine de veritabanı daha profesyonel bi çözüm olur

  • Kahir ekseriyet  (09.12.20 20:51:38)
310_310-1_311 şeklindeki sıralamada 310 ya da 311'e bi şekil koysanız öncesi ya da sonrasına kitap eklendiğini size anımsatacak?

  • mtfbwy  (09.12.20 21:23:04)
mtfbwy n dopru yaklaşım gibi, önceki kitabın etiketine sonrası var işareti koymak, olur bu.

diğer çözümler tablodan takip için doğru ama kütüphaneyi kullananlar o kadar sistemli değil mlsf, alıp gidebiliyor sonra ara bakalım nerede
  • transall  (09.12.20 21:36:28)