covid pozitif biriyle aynı evde yaşamak

merhaba,

annemin babası (85) pozitif çıkmış. bir kadın bakıyordu ama pozitif çıktığı için bakmayı reddetmiş sanırım. şimdi annem ve kardeşleri birlikte gidiyorlar.

dedem çok yaşlı, muhtemelen "kapının önüne yemeğini koyduk gel al" demezler. odasına girip çıkacaklardır. siz korunmak için ne önerirsiniz? ekstra vitamin falan gibi şeyler işe yarar mı?

şimdiden teşekkürler.

şu tek kullanımlık tulumlardan alın.
eldivenleri bir kaç kat takın.
mutlaka bulaşıklarını, tuvalet/banyo temizliğiyle ilgilenin.
gidildiği zaman mutlaka evi güzelce havalandırın.
içecek temiz su, meyve, yiyecek vs gibi ekstra gıda hazırlığına yani ara öğünlere de dikkat edin.
hastanın kıyafetlerini yüksek derecelerde yıkayıp kurutun.

sizin için düzenli D vitamini, C ve çinko.
ayrıca etken maddesi yüksek (sprey değil damla olanı) propolis.
önlem olarak çift maske, mutlaka siperlik ve veya plastik koruyucu gözlük takın.
döner dönmez de iyice yıkayın ellerinizi yüzünüzü, mümkünse duş alın.
şansa güvenmekten başka da bir opsiyonunuz yok zaten : /

geçmiş olsun.
  • jimjim  (09.12.20 13:59:01)
N95 maske ve yüz siperliği

  • sta  (09.12.20 14:02:08)
Maskeyi iki kat taksınlar. Tulum eldiven. Bu dr ların taktığı şeffaf gözlükler var onlardan da alsınlar.
Tabak kaşık çatal tek kullanımlık olsun. Sonuçta sağlık çalışanlarıda pozitiflere bakıyor. Hasta olmayanları var. On gün iyi korunurlarsa bir şey olmaz inşallah.

  • Neyazayım  (09.12.20 14:03:27)
Yarim yuz maske: urun.n11.com

Maske 7501 koydum annenin yuzu ufaktir diye. Eger yuz erkek yuzu kadar buyukse 7502 alin.

6035 kartus: urun.n11.com

gozluk: urun.n11.com

Eve giren ve dedeyle iletisim kuran herkes bu setupi kullanirsa, tak cikari ve el yikamasini duzgun yaparsa hic bir sey olmaz. Oyle cerrahi maskeyle falan takilirlarsa her turlu kaparlar (kucuk ihtimal deden bulastirici olmayan hastalardansa bir sey olmaz o da %20).

Turkiye'de pek dillendirilmese de aerosollerle bulastigi bu hastaligin artik kesin gibi. O yuzden sadece yakinda, ayni odadayken degil eve girdigi zaman bu gerecleri kullanmasi yerinde olur.
  • robokot  (09.12.20 14:05:25 ~ 14:07:57)
Yukaridakilerle ugrasamam denirse minimum: FFP2 maske, etrafi kapali gozluk + siperlik.

Eldivenleri birden fazla kat takmanin hatta takmanin pek anlami yok duzgun yikanacagi icin.
  • robokot  (09.12.20 14:06:09 ~ 14:06:56)
N95 uzerine 2 kat cerrahi maske takiyor covid hemsireleri

  • eja  (09.12.20 19:14:13)
N95 maske yoksa çift kat maske
Siperlik
Hastane tipi tulum
Eldiven
Ve dezenfektan
  • limonlu eksi  (09.12.20 20:07:43)
"N95 / FFP2 yoksa cift kat maske" gibi bir tercih soz konusu degil. Bu hastalik icin pozitif biriyle surekli temas edecek, ayni evde bulunacak birini korumaz.

  • robokot  (09.12.20 22:11:39)