[]

terapiye gidenler

bir psikiyatriste gitmek istiyorum. bir süredir maddi olarak karşılayamam diye düşünüyordum. ama hayatım boyunca gitmicem bu yüzden altından kalkabilirim. sanıyorum seanslar belli sayıda oluyor. bu terapinin başında planlanıyor mu? ya da aşağı yukarı şu kadar seans sürer diye bir şey oluyor mu? araştırma yaparken bazı sorunlar için 15-20 seans sürer gbi bir şey okudum. eğer böyleyse 25 seans olsa 500 liradan 12.500 lira olur ve altından kalkabilirim. ben belki 5 yıl gitmem gerekir diye düşünüyordum ve gözümü korkutuyordu.

ben sosyal fobi için gidicem. seansı nasıl ayarlıyorsunuz? telefonla arayarak mı? ben telefonla konuşamam :D

ücreti elden mi veriyorsunuz? bir sekreter var mı?

sosyal fobi vs. için giden var mı? ya da şema terapi/bilişsel davranışçı terapiye giden var mı? değişim yaşadınız mı? ben bilişsel davranışçı terapiyle ilgili bir kitap okudum, bir farkındalık sağladı. çok faydası olacağını düşünüyorum.

 
Terapi eğitimi olan bir psikiyatra gitmeye özen göstermenizi veya klinik psikolog/terapi eğitimi olan psikologa gitmeye çalışmanızı öneririm. Öbür türlü zaten kırılgan yapıda sorununuz artabilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) nispeten daha yüzeysel olduğu için sosyal fobide işevseldir, hatta genel olarak kaygı bozuklukları için iyidir. Ortalama olarak 12-15 seans olarak planlanır* ama oraya sığmazsa yarım bırakılmaz. İlla her hafta gitmeniz gerekmiyor, 15-20 günde bir de gidebilirsiniz. Yani böyle bir gidiş belki verimin ivmesini düşürür ama verimsizdir diyemeyiz.

*Şimdi siz sosyal fobi diyorsunuz ama altından daha başka durumlar da çıkabilir, çıkabiliyor. Dolayısıyla direkt belli bir seans sayısı verilmesi yanıltıcı olabilir. OKB diye gelip OKKB çıkan ve senelerce terapisi süren var gibi gibi.

Şematerapinin ayrıntılarını bilmediğim için ortalama ne kadardır, nedir bilemiyorum ama ben insanlar arası ilişkiler için terapiye gidiyorum ve çok beğendim. İleride eğitimini de almayı isterim. Yeni sayılabilecek bir terapi çeşidi ve gerçekten işlevsel. Bulursanız bunu yapan biri de işinize yarayabilir.

Seans illa telefonla ayarlanıyor, genelde çevrimiçi görüşmeler oluyor şu sıra. Sizi rahatlatır mı, kamera görmek iyice mi gerer çok öznel bir durum ama maalesef şartlar bunlar.
  • mor bembombom  (09.12.20 12:52:22) 
Terapinin bittiğini nasıl anlıyorsunuz? Terapist mi artık gelmeme gerek yok diyor?


  • nick bulamadim  (09.12.20 13:32:48) 
normalde terapist karar verir ama
kendini iyi hissedince ya da verdiğin para koymaya başlayınca bırakıyorsun

konuşarak mucize bekleme yapman gereken şey, yapmaya cesaret edemediklerini yapabilmeye başlamak

doğru doktoru buldun mu sonuca ulaşırsın
topluluk karşısında konuşma yapanlar da araştır istersen, kimse bu yetenekle doğmuyor
  • hayat53  (09.12.20 14:05:20 ~ 17:41:23) 
Terapist olarak Esra Savaş'ı öneririm.


  • EasyTiger  (09.12.20 17:18:53) 
hangi şehirdesiniz?


  • Olric  (09.12.20 17:48:56) 
@nick bulamadım, zaten terapide bir amaç vardır, o amaca ulaştıkça bitmeye yaklaştığını anlıyorsunuz ve bu zaten mutlaka konuşuluyor. Zaten öyle çat diye bitmesi de söz konusu değil. Önce ne kadar sıklıkla görüşülüyorsa biraz ara açılıyor, sonra belki ayda bir, iki ayda bir gibi durum değerlendirilmesi yapılıyor gibi gibi. Sonra bitiyor.

Terapiyle ilgili olarak hiçbir şey sürpriz olmaz, asla size haber verilmeden, sizinle tartışılmadan ve (yasal süreç gerektiren durumlar hariç) onayınız alınmadan bir şey yapılmaz.

Benim terapi sürecim bitmedi çünkü ironik bir şekilde gidecek para bulamıyorum. Bundan sonra ayda bir olacak şekilde zaman ayırmaya çalışıcam, ancak yettirebilirim bence.
  • mor bembombom  (09.12.20 19:15:04) 
Üç senedir gittiğim bir doktor var. Normalde seansı 400 TL ama durumum olmadığı için benden 200 TL istiyor. Her hafta gidemiyorum, iki haftada bir randevu alıyorum. İşsiz kaldığımda ya da asgari ucret civarında bir maaş aldığımda ara veriyoruz, bazen bir yıl hiç görüşmüyoruz. Param olunca tekrar başlıyorum. Ne zamana kadar devam eder, bilmiyorum açıkçası.


  • epistemic_regress  (10.12.20 02:07:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.