İnsan Kaynakları ile ilgili :)

Kariyerine İK'dan başlamak isteyen üniversitenin ilgili bölümünden mezun olmuş kişiye neler önerirsiniz? Nereden başlamalıdır bu kişi ? Hangi eğitimleri mutlaka almalıdır ve nerelerden temin etmelidir? Sizler nasıl başladınız? Teşekkürleer :)

eğitime falan gerek yok öyle şeylere para kaptırma.

tek çare staj. kısa dönem, uzun dönem staj programlarına girmeye ve oralarda kendini göstermeye çalış.

3 sene önce ben de o şekilde başladım. şimdi geriye dönüp baktığımda stajyer olarak değil de uzman yardımcısı olarak başlamamın imkansız olduğunu düşünüyorum.
  • a darkness coming  (09.12.20 10:18:12)
ik'da kariyer çok şans işi.

benim ilk işim sırf ingilizce biliyorum diye yabancı personellerin işe alımından sorumlu olacağım bir pozisyondu. orda 1 yıl çalıştıktan sonra bir ik müdürü, düşük bitçesi sebebiyle birini işe alıp, tamamen yetiştirip, doğum iznindeyken yerine bakacak birini arıyordu, şans işte, karşılaştık, uzun yıllar birlikte çalıştık.

onunla çalışırken ik'nın her alanını öğrenme şansım oldu, bordro bilirim, arge bordrosu bilirim, sap kullandım, sıfırdan yetkinlik bazlı performans sistemi kurumuna denk geldim, sonra onu hedeflerle örtüştürdük, korn ferry ile grade çalışması yaptık, görev tanımı prosedür yazdık vs. vs.. bunların hemen hemen hepsi çalıştığım şirketlerin kaynaklarıydı bende yaparken öğrenmiş oldum.

dolalyısıyla ik şans işi, girdiğiniz yerde ne kadar ik uygulaması varsa o kariyeriniz o kadar hızlı ilerler.

yoksa yıllarca danışmanlık firmasında sadece işe alım yapan ik cılrada var. onlarda günün sonunda ik cı.
  • benaslinda  (09.12.20 12:27:29)