windows 7

merhabalar,
lisanslı windows 7 almayı düşünüyorum.internete giren birden fazla bilgisayara kurabilir miyim?

kisisel lisans alirsaniz tek bilgisayarda kullanabilirsiniz ayni product key'i.

  • fader  (17.05.10 16:17:56)
kutu olarak alırsam ve birden fazla bilgisayara kurarsam ne olur acaba?

  • portakal  (17.05.10 16:19:29)
"kisisel lisans"tan kastim da zaten box olarak satilan urun.

lisans antlasmasinda soyle der:

2. INSTALLATION AND USE RIGHTS.
a. One Copy per Computer. You may install one copy of the software on one computer. That
computer is the “licensed computer.”
b. Licensed Computer. You may use the software on up to two processors on the licensed
computer at one time. Unless otherwise provided in these license terms, you may not use the
software on any other computer.
c. Number of Users. Unless otherwise provided in these license terms, only one user may use the
software at a time.
d. Alternative Versions. The software may include more than one version, such as 32-bit and
64-bit. You may install and use only one version at one time.
  • fader  (17.05.10 16:21:46 ~ 16:22:20)
aldığın pakette kaç bilgisayar için olduğu yazılıdır sanırım o sayıdan başka kurulum yapamıyorsun. zaten adet arttıkça paketin fiyatıda yükseliyor.

  • pposeidon_1  (17.05.10 16:22:17)