çamaşırları gruplara ayırarak yıkamak

Merhaba,

çamaşırlarınızı gruplara ayırarak mı yıkıyorsunuz? örneğin mutfaktaki el havlusu ile t shirt'ünüzü yıkıyor musunuz?
nasıl yapıyorsunuz bu işi bakalım?

havlular (60 °C'de yıkadığım için), çarşaf-nevresim (boyut nedeniyle) ve diğerleri olarak ayırıyorum. eğer birikmişse kotları da ayrı yıkadığım olur, tek kot yıkayacaksam diğerleri grubuna dahil ederim.

  • pati  (06.12.20 16:29:29)
Renkliler için olan deterjanı seçiyorum ki beyazlatıcı içermesin. Sonra renkli renksiz her şey 30 derecede.

  • kararsızataletfilozofu  (06.12.20 16:33:15)
Yemin ederim bu soruyu soracaktım bugün...
Havlu ve nevresimler (hepsi beyaz)
Mutfaktaki el havlusu ile tshirtü yıkamam bu arada
Onun haricinde gruplar şöyle:
Siyahlar/lacivertler (tek kot yıkanacaksa o da bu grupla yıkanır)
Beyazlar (gömlek bluz gibi hassas beyazları havlulardan ayrı yıkıyorum)
Koyu renkliler (yeşil, kahve, mavi gibi daha koyu renkler bu grupta)
Açık renkliler (krem, pudra, lila, nil yeşili, bebe mavisi gibi renkler bu grupta)
Yünlüler/ketenler (mevsimsel olarak değişiyor)
Bordo/kırmızılar (bunlar renk verebiliyor çünkü)

Bunun haricinde şöyle alt gruplar olabiliyor yine mevsimsel:
Açık renkli ketenler ayrı grup, yünlü bordolar ayrı grup gibi...

Deterjan olarak tüm koyu renkler için siyah deterjanı
Beyazlar için beyaz deterjanı ve leke çıkarıcı karıştırarak
Renkliler için renkli deterjanı
Yünlü, keten ve ipekler için yün deterjanı

Yumuşatıcıyı sadece havlularda kullanıyorum. Sağlıklı bulmuyorum genel olarak zaten kokusu da alerji yapıyor.
  • irene  (06.12.20 16:37:31 ~ 16:39:58)
evet, havluları bile kendi içlerinde ayırırım.
banyo havlularını ayrı, yüz havlularını ayrı yıkarım.
pijamalar, gecelikler, evde giyilen şeyler vb. ayrı, normal kıyafetler ayrı.
yani kotumla geceliğimi de birlikte yıkamam.
ama tişörtleri yıkıyorsam, bir tane gecelik varsa onu da atabiliyorum içine.
nevresimler, koltuk örtüleri falan hepsi ayrı yıkanıyor.
mutfak havlularını normal havlulardan da daha uzun programda ve yüksek derecede yıkarım.

hatta mesela koltuk örtüsü yıkadıktan sonra iç çamaşırlarımı ya da havluları falan yıkamam.
yıkamam gerekiyorsa da makineyi kısa programda dahi olsa boş çalıştırırım önce.
eğer zaman varsa, belli sayıda yıkamadan sonra yapmak gereken kazan temizleme programını çalıştırıyorum, o da aradan çıkmış oluyor, sonra havlulara, iç çamaşırlarına falan geçiyorum.

renklerine ve türlerine göre de ayırıyorum tabii mecburen.
bazı şeyler renk verebiliyor.
beyaz havluları bir arada, renklileri bir arada yıkamak gibi.
hatta iç çamaşırları için ayrı, diğer çamaşırlar için ayrı deterjan veya nevresimler için ayrı, giysiler için ayrı yumuşatıcı falan kullanıyorum.
köpükte bekletme özelliğini de çok kullanıyorum.

edit:
bu kadar detaydan sonra masa örtülerini ayrı yıkadığımı belirtmeme gerek yok herhalde.
onları da renklerine göre ayırıyorum tabii. :)
  • blatta hiberna  (06.12.20 16:41:08 ~ 17:22:10)
Beyazlar, renkliler, koyu renkliler ve kotlar
10 günde bir her türlü banyo havlusu ve biriken el yüz havlusu
Birikme durumuna göre kısa programda yünlüler/ipekliler
  • cilekli pasta  (06.12.20 16:43:42)
her şeyi bir arada yıkıyorum nerdeyse. sadece çok pis şeyleri, örneğin banyo paspası, küçük kilimler vs ayrı yıkarım. bazen de gömlek ve pantolonları ayrı yıkayabiliyorum.

  • jelly bear  (06.12.20 16:43:42)
@pati, @kararsızataletfilozofu iç çamaşırıyla el yüz havlusunu aynı anda yıkıyorsunuz yani? ya da yemek masası örtüsünü?

  • sparkle kiddle  (06.12.20 16:45:27)
Her şeyi birlikte yıkıyordum. Siz yapmayın. Özellikle pamuk salabilecek havlu gibi şeyleri siyahlarla yıkamayın. Siyahlar o pamuk ve tüylerin hepsini çekiyor

  • glamdr1ng  (06.12.20 16:46:21)
@sparkle, hayır, bak diyorum ki havlular ayrı. donla havluyu birlikte yıkamıyorum. donla tişört birlikte yıkanıyor ama.
masa örtülerini de yine boyut nedeniyle çarşaf ve nevresimlerle birlikte yıkıyorum, gruplarken masa örtüsünü dahil etmemişim. masa örtüleri de don-çorapla birlikte yıkanmıyor yani.

  • pati  (06.12.20 17:02:17 ~ 17:02:55)
Yuh. Kategorilere bak.

Bende renkliler, beyazlar ve nevresim var sadece.
  • elorelia  (06.12.20 17:09:47)
sadece renklere göre ayırıyorum. karmada yıkıyorum

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (06.12.20 17:35:27)
Her şeyi birlikte yıkıyorum.

Ayırdığım şeyler şöyle;

Havlular (kendi başlarına makineyi doldurmaya yetiyor)

Nevresimler (yine kendi başlarına makineyi dolduruyor)

Beyaz ve renkliler ayrı.

Mutfakta havlu kullanmam. Kağıt havlu sadece. Sarı temizlik bezlerini de mutfakta 1 hafta kullanır atarım.

Banyo ve genel temizlik bezlerini makineye atmam bile. Kovada deterjan çamaşır suyuyla yıkar kurularım.

Hiçbir zararını da görmedim.

Çocukta genelde çıkmayan lekeler oluyor, onlara da leke çıkarıcı vs sıkıp atıyorum makineye.

Ha bir de kilimlerim var, onlar başlı başına ayrı yıkanıyor.
  • makarnacanavari  (06.12.20 17:50:52)
Beyazlar, renkliler ve nevresim olarak ayırıyorum. Kategorilere ayırmaya kalksam makineyi iki havlu için, bir gecelik için falan çalıştırmam gerekecek. Tek yaşayanlar da bu şekilde kategorilere ayırıyor mu merak ediyorum.

  • ruhen hastayim ben  (06.12.20 18:52:21)
Yemekle mutfakla ilgili şeyleri makineye atmıyorum. Kaynar suya bastırıp elde yıkıyorum. Belki saçma gelebilir ama iç çamaşırının yıkandığı yerde masa örtüsü yıkamak istemiyorum. Koyu renkleri siyahları birlikte yıkıyorum.
Normal havluları ve nevresimleri birlikte yıkıyorum, açık renk kıyafet varsa yanına ekliyorum. .
Ayak havlularını banyo paspasları ile yıkıyorum.
Beyaz iç çamaşırlarını kendi içinde.
  • hrvl  (07.12.20 00:35:29)
cocugun giysileri ayri.. volum coksa onlar kendi icinde pantalonlar, tshirtler diye ayrilir...

kendi giysilerim ayri. .yine volume gore is kiyafetleri ev kiyafetleri ayiririm ama az varsa hepsi ayni anda yikanir..

havlular ayri

beyazlar ayri

mutfak bezleri ayri

carsaflar ayri

paspaslar ayri
  • 2oda1salon  (07.12.20 11:37:34)
Her şey bir arada. Renkliler beyazlar siyahlar hepsini beraber atarım.

  • sta  (07.12.20 11:45:07)