gömlekleri siyah kotla çamaşır makinesine atmak

Selamlar, dünyanın en yapılmaması gereken şeylerinden birini yaptım ve daha yepyeni aldığım gömleklerimi siyah kotla attım makineye. 30 derecede hassas programda yıkayacağım için birşey olmaz sanmıştım. 6 gömlekten 4'ünde siyah boya lekeleri oldu. bir kısmı da görünür yerlerde. gömlekler, kravatla kullandığım düz açık renkli gömlekler üstelik. bir umut 40 derecede bir kez daha yıkadım ama lekeler gitmedi. yapılabilecek bir şey var mı? ya benimsin ya kara toprağın diyip çamaşır suyuyla yıkamamak için zor tutuyorum.

yuh. öncelikle mağara nasıldı diye sormak isterim.

renkliler için sanırım siyahlar için de vardı, renk karışımını önleyici yıkama bantları falan var. artık geç ama yine de onlardan alınabilir.
renk açıcı/leke çıkarıcı kosla oxi action gibi ürünler kullanılabilir.
en son çare kuru temizleme ya da verecekleri fiyata göre yeni gömlek alma.
40 derece zaten yetmez 60 falan yapmanız lazım yukarıdaki kimyasallarla.
  • rewlack  (06.12.20 13:39:25)
Biobellinde 3x diye bir temizleyici var. Renklilerde de kullaniliyor ve cok iyi temizliyor diye biliyorum. Onu deneyebilirsiniz. Trendyolda falan satisi var.

  • balpolen  (06.12.20 15:29:32)
leke çıkartıcılarla bölgesel olarak temizleyip öyle yıkaman lazım çok yayılmadıysa

  • hayat53  (06.12.20 15:39:11)
ilginç bir şekilde duyuruda 3 cevap görünüyor ama ben iki görüyorum.

  • panamera  (06.12.20 16:15:55)