Futbol kitabı önerisi

Simon kuper ve Ali Ece'nin iki kitabını okudum.(Futbol asla sadece futbol değildir ve Ayak Oyunlarından Akıl Oyunlarına Futbol) Bu iki kitapta da futbolun hayatta nerelere dokunduğunu görmek ufuk açıcı ve FIFA oynarken bile bu bilgiler ışığında oynadığım oyundan keyif alıyorum!

Birinde dünya kupası organizasyonunun Güney Amerika'da, Afrika'da rejim değişikliklerine yol açabilir potansiyelde etkinlikler olduğunu görürken diğerinde rock müziğin ve diğer akımların futbol denen sporla sürtüşmelerini görebiliyordunuz. Özellikle Ali Ece'nin kitabından öğrendiğim albümleri hala dinlerim :D

Sizin de futbola dair ve anlattığım tarzda etkilendiğiniz kitaplar veya eserler var mıdır arkadaşlar? Paylaşırsanız çok sevinirim

Paul Watson'ın Ayağa Oyna Pohnpei adlı kitabı da beni çok etkilemişti. dili çok sadece ve akıcı. futbola yeteneği pek olmayan ama istekli gençlerden oluşan bir adaya giden genç ve teknik direktör olma hayali kuran bir adamın hayalini gerçekleştirmeye çalışmasını anlatıyor. sanırım gerçek bir hikaye aynı zamanda. acayip etkilenmiştim ve fm'ye saldırmıştım bu kitabı bitirdikten sonra :D Ali Ece'nin futbol ile çok alakası olmayan ama çok da güzel bir kitabı var onu da öneririm. 12 azizeye 12 ağıt

  • golgi aygıtı  (05.12.20 16:34:08)
Wow çok teşekkür ederim golgi)))) evet onu da biliyorum ilginç bir adam bu aliece :p

  • hsktr  (05.12.20 16:37:29)
Ben yakın zamanda futbol ve siyaset ilişkisi ile alakalı geniş bir çalışma yaptım. Yararlandığım kaynaklar şunlar:
Artun Ünsal - tribün cemaatinin öfkesi
Tanıl Bora - futbol ve kültürü
Mehmet Ali gökaçtı - bizim için oyna
Can kozanoğlu- bu maçı alıcaz
Simon kuper - Ajax Hollandalılar ve savaş
Tuğrul Akşar endüstriyel futbol - bu abinin çok kitabı var futbolla alakalı.
Aytaç özeldi - TFF nin Türk hukukundaki yeri
Eduardo Galeano- gölgede ve güneşte futbol (başlangıç kitabıdır herkes okumalı bence)
Sema Tuğçe dikici- futbol,fada,fiesta (bu kitabı da çok sevmiştim, inceleme yazısı yazmıştım hatta)
Mahmut Sert- gol atan galip (sosyolojik açıdan incelenmiş bir kitap, çok sevdim, kesinlikle okunmalı)
  • Hallegadola  (05.12.20 17:36:16)
@hallegadola çok teşekkür ederim! Çalışmanızı yayınladınız mı?

  • hsktr  (05.12.20 17:51:57)
Kamu kurumunda çalışıyorum ve hizmete özel çıkartıyoruz çalışmaları. Şu anda dönüşümdeyim, başarabilirsem size gönderebilirim, gerekli izinleri alıp. :)

  • Hallegadola  (05.12.20 19:07:32)
Çok mersi :))

  • hsktr  (05.12.20 19:18:42)
Mehmet Şenol'un taze çıkan Gayriresmi Futbol Tarihi kitabını öneririm. Bunun dışında şöyle sıralayayım, ki hepsi çok başarılı kitaplardır:

* Korsanlar, Punk ve Siyaset. FC St.Pauli: Radikal Bir Futbol Kulübüne Aşık Olmak (Nick Davidson)

* Kârhanede Romantizm (Tanıl Bora)

* Gölgede ve Güneşte Futbol (Eduardo Galeano)

* Futbol Ateşi (Nick Hornby)

* Lanet Takım (David Peace)

* Erkeklik Ofsayta Düşünce (Burcu Karakaş)

* Çizgilerle Dünya Futbol Tarihi (David Squires)

* Kökler: İngiliz Futbolunun Yakın Tarihi (David Winner)

Not: İthaki ve İletişim futbol üzerine çok başarılı eserler yayımlıyor. Takip ediniz :)
  • ultranil07  (05.12.20 23:44:14)