Kalorifer ile ilgili bir soru?

Evdeki bütün petekleri kapatıp sadece 1 peteği yaksam fatura kapattığım petekler oranında düşer mi?

Kaç petek olduğu da önemli mesela eski evimde 3 petek vardı anlamlı değildi kapatmam.

1 metrelik bir radyatör 6 litre su alıyordu diye biliyorum. Kapattığın her petekte kombin 6 litre suyu ısıtmayacak.

Fakat bunu önerir miyim hayır. Kombiye zararı olan bir şey olduğunu duymuştum.
  • denizgonen  (01.12.20 12:31:50)
Kombinin su devir daim pompasına zararı olduğunu duymuştum. Tek petek çalıştırınca dönen suyun basıncı yüksek oluyormuş. Ne kadar doğru bilemem.

  • cauldronwizard  (01.12.20 13:15:54)
kapattığın peteklerin olduğu odaları kapatır, içerideki soğuk havanın da dışarı kaçmasını önlersen düşer. yoksa o tek petek diğer odalardan gelen soğuk hava yüzünden daha çabuk soğuyacak ve ısınabilmek için yine enerji harcayacaktır.

kombinin içini açabilecek kadar tornavida tutmayı biliyorsan devirdaim pompası üzerinde 1-2-3 diye kademe vardır. aç kombinin kapağını, kademeyi 1 veya 2 yap. o zaman pompaya da zarar vermezsin. bak tepesindeki: www.kombiyedekparca.com.tr
  • kibritsuyu  (01.12.20 13:42:16 ~ 13:43:31)