60'li 70'li yillarda Tip Fakultesine girmek

zor muydu? o donemlerde lise mezunu dahi olmak buyuk bir seydi diye anlatiliyor ya hep, merak ediyorum o donem tip fakultesine girenler nasil bir surecten gectiler.

twitter.com

Diğer bölümlere göre o zaman yine daha zor olsa da şuan ile kıyaslanamaz.
Tıp=350 giren 110 giremeyen.

Bu nedir yahu
  • owaki  (01.12.20 02:59:41 ~ 02:59:57)
kadin anam 70lerin basinda tip fakultesine girmis, hatta iki defa mezuna kalmis da oyle girmis. 'yemek yemek, uyumak ve ders calismak disinda hic bir sey yapmiyodum' diye anlatir hep.

  • lamartin  (01.12.20 07:21:25)
o yıllarda kontenjanlar az, sınava girenler de az sorular ise zormuş.

80 lerde mesela 8-10 matematik netiyle itü de kallavi mühendislik bölümü kazananlar varmış. 60' lar da öyledir herhalde.

bir de o dönem bu dönemki kadar tıp-mühendislik farkı olacağını sanmam. hatta mühendislik daha popüler bile olabilir.
  • sarcophagus  (01.12.20 09:30:16)
zormuş
annem tıp kazanamadığı için biyoloji okumuş
dershaneler varmış yine
  • bir soru sorcam  (01.12.20 12:32:21)
bu konuyu ben de hep merak ederim. babam pertevniyal mezunu, 1975 sanırım, ardından yıldız mimarlıgı kazanmıs 1 sene gitmiş sevmemiş, ardından iu hukuk a girmiş kısa bir deneyimi olmus ama yine sevmemiş sonra tıp kazanmış en son onu bitirmiş ne bileyim şaşırtıcı geliyor bu hikaye bana. kayıtlı kuyutlu olmasa inanmayacağım.

  • delidiyorum  (01.12.20 14:04:09)