Hangi telefon ?

Bu iki telefon birbirinin tam dengi değil ama hangisini alsam bilemedim.

1-İphone 12
Neden;
1- Yaklaşık 2000 TL indirimli alacağım (9000 TL)
2- Zaten iPhone 7 Plus kullanıyorum, bildiğim bir sistem, memnunum.
3- Bu biraz tuhaf gelebilir ama iPhone 12 şu an dikkat çekecek bir telefon
4- Maddi açıdan şartları zorlamam gerekecek.
5- İkinci eli güçlü bir telefon 3-5 sene çok rahat kullanırım diye düşünüyorum.

2- Xiaomi Mi 10T
Neden;
1- 5000 TL iyi bir işlemci 8 GB RAM 128 GB ve android
2- Android nasıldır yaklaşık 5 senedir bilmiyorum hem merak ediyorum hem biraz çekincelerim var.
3- Bu biraz tuhaf gelebilir ama ben NFC ile ödeme yapmak istiyorum. Sırf bunun için bile alabilirim telefonu.
4- Maddi açıdan hiç zorlanmam
5- İkinci eli ne olur bilemiyorum, kaç sene sıkıntısız kullanırım onu da bilmiyorum (Android bilenler yazsın)

iphone 12 derdim ama maddi açıdan zorlanacak birinin son model iphone alması bana aşırı saçma geliyor.

Bu arada NFC özelliği iphone'da da var. iphone SE (5'e benzeyen model) ve sonrası modellerde NFC var. iOS 14 yüklersen senin mevcut iphone'da da var yani.

edit: iphone'daki NFC türkiye'de işe yaramıyormuş. Sanırım sadece apple pay ile işe yarıyor. O da bizde yok.
  • himmet dayi  (29.11.20 21:49:35 ~ 22:07:31)
iphone 11?

  • ayin yazari  (29.11.20 21:49:37)
biraz tuhaf gelebilirler fazla kaçmış ama :)

Mecburen Xiaomi almalısın. iPhone üzerinden yaptıkları indirimin üstüne modeline göre 500-1000 TL eklersen uzun zaman kullanacağın bir telefonu Zaten edinmiş oluyorsun.

iPhone nun İkinci eli güçlü derken, zaten birinci elden normalin üstünde parayı bu kutusu şarj adaptörsüz telefona yatırmak çok anlamsız.
iPhone ikinci el olarak sattık diyelim fazla bir kaybımız olmadı burada. Ve bu tek tesellimiz. Sonra Yeni model çıktı diyelim. artık ona da ne fiyat biçtilerse önceki alışkanlığımızla devam ederek yenisi için meblağı arttırıp onu almaya koşullanmış oluyoruz.

Bankalar da bir nevi böyledir biliyor musun?
Kredi kartı asgari ödeme tutarı diye bir şey çıkarırlar.
insanı sürekli olarak karta bağımlı ve bankaya borçlu hale getirerek hipnotize ederler. Sonra da onunla mutlu mesut olur insanlarımız(!)
Çağı kolaylıklarıyla yakalamak, teknolojiyi içeriğiyle değil sadece marka üzerinden takip etme gibi bir durum söz konusu.

Ayrıca xiaomide de kulaklık olmuyor ama bu asla şarj adaptörü kadar sorun edilecek bir şey değil.
  • Erva  (29.11.20 21:54:21)
ben olsam ikisinin arası iphone 11 alırım. 5k verip xiaomi almak bana saçma geliyor.

  • mg3929  (29.11.20 23:10:21)
İphone 11 al +1
Para varsa 12 al ama

  • Hallegadola  (29.11.20 23:40:47)