Estonya veya Delaware - Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması

İnternetten küçük küçük kazandığım bir iş var, ona yoğunlaşıp büyütmeyi düşünüyorum fakat vergi işleri kafa karıştırıcı. Yani Türkiye'de şirket kurup vergi vermek okey ama istemiyorum, Estonya'da veya Delaware'de kurup Paypal ve yabancı bir banka hesabına da kavuşmam hoş olur.

Soru şu: "çifte vergilendirmeyi önleme" anlaşmaları varsa (var sanırım) orada vergi ödeyince kazancımı TR'ye soksam da legal ve burada vergi isteyemezler mi?

legal ve vergi istemezler evet. öyle çalışan bir sürü arkadaşım var.

öte yandan yazılım ihracatı yapıyorsanız kurumlar vergisi %11, o uğraşa değmeyebilir.
  • plutongezegendegilmi  (29.11.20 20:59:20)
startup firması kuracak bir arkadaşım direkt Estonya e-Vatandaşlığı aldı. Vergi durumlarının + uluslararası ticaret için çok avantajlı söylüyordu. Siz de bakabilirsiniz.

  • ankarakecisi  (29.11.20 21:07:05)
Her ikiside çifte vergilendirmeyi önlemez.kazancını türkiye ye sokarsan gelir vergisine tabi olursun.estonya olayının en sevimsiz yanıda bu zaten.

Sadece bu değil orada ödenen vergilerde az değil.az buçuk yurtdışı kovalayan birisine bu e residency hiç bir anlam ifade etmiyor.sadece yeni başlayanlar için ilk adımı kolaylaştıran bir çözüm.rakamlar büyümeye başladığında maliyetleri aşırı yüksek oluyor.
  • duptıs  (29.11.20 21:36:22)
duptis, neye gore soyluyorsun bunu? oradaki vergiler az degil derken, turkiye'den dusuk yine. Ayrica buradaki hic is yapmasan bile aylik ocagina incir agaci diken masraflarin olmuyor.

  • robokot  (29.11.20 23:40:53)