Laptop işlemcisni değiştirmenin bir anlamı var mı?

7 yıllık laptop. Intel i5 2450M 2.5GHz işlemci var.

Buna son çıkan işlemcileri takabilir miyim? yoksa eski anakarttan dolayı takamaz mıyım?

Daha doğrusu bu makinede işlemciyi upgrade etmek mantıklı mı? bir verim artışı elde edebilir miyim?

aynı anakartı destekleyen i7 vs. takabilirsiniz. i7-2760qm takanlar varmış da o kadar uğraşmaya cidden değmez. m takılı işlemciler güçsüz değildir. bendeki laptop'ta i5-3320m var, 6. nesil i5-6200u'dan performanslı mesela.

  • signore  (28.11.20 21:10:19)
Laptop islemcileri genelde anakart lehimlidir, o yuzden degistirmek mumkun degil. Sizin islemci ise hem lehimli hem soketli olarak uretilmis. Markaya bagli hangisi oldugu, eger gomulu ise mumkun degil. Soketli ise yine ayni nesilden daha iyi bir islemci takilabilir teorik olarak ama pratik olarak pek mantikli degil.

  • Haldamir  (28.11.20 21:20:20)
Değmez

  • sekerse tehlike  (28.11.20 23:01:21)