[]

Özellikle yaşlılarda antidepresan öncesi/sonrası...

Günlük hayatlarında ne gibi değişimler yaratıyor.

Uzun yıllardır süre gelen huysuzluk, agresiflik gibi nerdeyse kişilik özelliği haline gelmiş, kemikleşmiş davranış kalıplarında bi değişiklik yaratıyor mu?


 
Ediyor, kullanmaya devam ettikçe de işe yaramaya devam ediyor. Kimi memnun oluyor değişimden ama memnun olmayan kesime değinmek istiyorum. Genelde o değişimi kötü/istenmedik algıladıkları için yarım bırakıyorlar. Gneelde de önceden bırakmış olanlarda "aslında iyi geldi, ben de bıraktım" lafı çok oluyor.

En geneli orta yaş erkek grubu. Zaten zorla getirilmiş olup psikiyatriye bakış açısı "saçmalamayın, bir hapla mı iyileşicem?" olan tayfa. Hayatını sadece o agresiflikle sürdürmeyi öğrendiği için elinden agresifliği alınca hiçbir şeyleri kalmıyor gerçekten de. Haliyle eski hallerine geri dönmeyi istiyorlar.
Bir diğer bırakma sebebi yardım almayı "erkekliğe" yediremeyenler. "Ben senelerce nelerle uğraştım, yemeği tam yapamayınca tabii ki sinirlenirim. Sorun bende değil, çevrem bana göre davranmıyor"cular. En ben merkezci olanlar da bu kişiler. Genelde boşanma tehdidiyle falan "bende bir sorun yok, eşime anlatın"la geliyorlar veya eş psikosomatikliğin dibinde kahrolmuşken psikiyatriye geliyor, hasta yakınıyla görüşme ayağına "siz de yorgun duruyorsunuz, size de mi yazsak?" diye yazılıyor.

Psikiyatriye gelenlerin %90'ı kadın oluyor ve yazdığınız gibi erkekleri ve bonus olarak ailelerini senelerce taşıyıp artık bunalmış kadınlar oluyor. Çok kesin konuştuğumun farkındayım, yanlı da olabilirim ama genel gözlemim bu yönde.
  • mor bembombom  (27.11.20 22:45:50) 
Verilen bilgiyle gitmek olanaksiz. Hangi antidepresan? Huysuzluk / agresifligin sebebi ne? Bunlara gore degisir. Mesela anksiyete sebebiyle huysuzluk agresiflik gosterebilir insan, icinde yasadigi bir fobi sebebiyle gosterebilir atiyorum, veya sadece yasadigi sartlardan memnun degildir etc. Bunlarin hepsi farkli sebebpler, farkli tedaviler farkli sonuclar dogurur.


  • robokot  (27.11.20 22:47:06) 
Çok kişisel bir konu. Rahmetli babaannemde hiçbir değişiklik olmuyordu mesela. Ama fayda gören de vardır muhakkak. İşe yararsa tümden kişiliği değiştirmez ama biraz gamsız yapar kendisine uygun ilaç denk gelirse. Daha gamsız olmak da = daha az sıkıntı çıkarmak ve daha az kendini üzmek.


  • playing star again  (28.11.20 00:54:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.