Evde az ısınan petekler?

Merkezi ısıtma var. Fakat bu merkezi ısıtmanın borularının ana noktasına uzak olan odaların petekleri az ısınıyor. En soğuk odalar da bunlar. Full 5te açık olmasına rağmen sanki 2de yanıyor gibi. Ana noktaya yakın odalarda sorun yok.

Kombili sistemlerde reglajdan bahsedilmiş. Merkezi ısınmada da reglaj yapılıyor mu? Nasıl çözeceğim bu ııçsınma sorununu?

Petek temizliği en son ne zaman yapılmış?

Önce peteklerin temiz olduğundan emin olmak lazım, sonra dediğiniz gibi ana hatta yakın petekleri biraz kısıp diğerlerini tam açarak tekrar deneyin.
  • John Bloor  (26.11.20 09:52:23)
@John Bloor petek temizliğini bilmiyorum ama hava var mı diye açtığımda berrak tertemiz su geliyor.
Kısma açma olayını 1-2-3-4-5 ısı ayar vanasından mı yoksa alttaki ufak vanadan mı yapacağız?

  • adivar  (26.11.20 10:08:31)
1-2-3-4-5 varsa termostatlı vanadır o, ayarladığınız ayarı görünce su girşini kapatır. Yan, açık ya da kapalı konumu var, akışı kısmaz.

Alttan dönüşü kısın siz o zaman, berrak su geliyorsa petek temiz olmalı.
  • John Bloor  (26.11.20 10:17:20)
Benim kombiden uzaktaki peteklere ısı hiç gitmiyordu. Dün temizlettim, çok fayda sağladı. Tavsiye ederim. Basit bir şey aslında ama merkezi sistemde farklı olabilir olay.

  • glamdr1ng  (26.11.20 12:31:12)
@r evolution büyük petek 150 cm kadar.

  • adivar  (26.11.20 16:27:47)