Buzluğa koymalık yemek

Merhaba herkese, bir arkadaşım biraz rahatsız ona gideceğim bir kaç günlüğüne, yemek hazırlayıp bırakmak istiyorum, ben yokken de uğraşmadan buzluktan çıkarıp ısıtıp yesin. Neler yapabilirim? Ben bir tek köfte yapıp buzluğa kaldırıyorum aklıma başka bir şey gelmiyor. Bir de sağlıklı besleniyor kendisi hani hamur işi vs. yapmayacağım.

haşlama nohut
ev yapımı lahmacun, içli köfte
kavanoza menemenlik (buzluğa girmez)
kavanoza fasulye (buzluğa girmez)
  • bass solo take one  (26.11.20 00:42:26)
bence de buzluk yerine buzdolabı +1
buzluktaki yemeği çözdürmek, pişirmek bazen daha zor olabilir.
yani buzluğa pişmeye hazır börek ya da hazır mantı gibi şeyler koyabilirsiniz ama hamur işi yemiyor.

dayanıklı olması açısından sebzeyi zeytinyağlı yapıp, kıymalı ya da etli bir baklagil, yine uzun ömürlü olabilmesi için sebze ağırlıklı olmayan bir çorba ve bulgur pilavı gibi bir şey yapabilirsiniz mesela.

mercimek çorbası, etli nohut/kuru fasulye, zeytinyağlı pırasa/kereviz/barbunya/taze fasulye vb. ve bulgur pilavı mesela.
4-5 gün idare eder.

kıymalı sebze yemeği yapacaksanız da mesela ıspanak yerine kapuska gibi bir şey yapabilirsiniz.
ıspanak daha çabuk bozulur, lahana daha uzun dayanır.

onun dışında mesela kavanoza menemen falan yapabilirsiniz.
dediğiniz gibi buzluğa köfte atmak da mantıklı, köfte çabuk çözülür.
diğerlerinin yanına çeşit olması açısından fırında mücver (soğuk da yenebilir sonra), yoğurtlu patlıcan salatası gibi şeyler de ekleyebilirsiniz ama onlar 2-3 gün ancak dayanır.
  • blatta hiberna  (26.11.20 01:23:30 ~ 01:23:57)
@j r r tolkien hayranı ben biraz uzun vadeli düşündüm o yüzden. Ben oradayken zaten normal yemek yaparım onda sıkıntı yok bir kaç gün de idare eder ben dönünce ama arkadaşım erkek ve yalnız yaşıyor, normalde de pek beceremez zaten yemek yapmayı. O yüzden hani arada hemen buzluktan çıkarıp kolayca hazırlasın diye sordum.
Bezelye, nohut iyi fikir evet. Acaba bunları normal soğanlı salçalı yapıp buzluğa koyabilir miyim peki?

  • carmenta  (26.11.20 01:25:34)
Mealprep ideas diye googleda arat bence. Etli sebzeli bakliyatlı dürümler yapabilirsin. Mikrodalgaya koyar koyar yer. Menemen harcı hazırla bi de. Yumurta kırıp yesin :D

  • glamdr1ng  (26.11.20 01:47:22)
buzluğa köfte dışında temizlenmiş balık (çipura mesela) ve tavuk koyabilirsiniz o zaman.
mesela kalçalı but, baget falan alıp onları piknik poşetleriyle birer porsiyonluk olacak şekilde ayırabilirsiniz.
donmuş halde bile bir fırın kabına koyup fırında pişirebilir balığı da tavuğu da.
donukken atınca normalden on dakika daha uzun sürüyor pişmesi, çözdürmeye gerek yok yani.

ya da mesela fırın poşetine koyar donmuş halde, içine havuç, patates falan atabilir, fırında pişirir yine.
o kadarını becerebilir herhalde.
eti o şekilde fırında pişirmek zor, o yüzden tavuk diyorum.

bir de dediğim gibi mantı, fırına atmaya hazır börek falan olabilir ama hamur işi yememesi o açıdan kötü.

bezelye ve nohut gibi şeyleri yemek halinde salçalı falan olarak buzluğa koymak kötü olabilir.
denemedim ama iyi olacağını sanmıyorum.
ama mesela çorbaları porsiyonlara ayırıp buzluğa koyabilirsiniz, youtube'da tarifleri var.

zeytinyağlıları steril kavanozlara yemekler sıcakken koyup kavanozları ters çevirip bir gün beklerseniz vakumlar kendini, konserve olur.
mesela o şekilde buzdolabında bekleyen kavanozları açıp açıp yiyebilir.
birkaç çeşit zeytinyağlı yapabilirsiniz o şekilde.

aklıma başka bir şey gelmedi.
  • blatta hiberna  (26.11.20 01:52:07 ~ 01:53:09)
Biber dolması, yaprak sarması gibi su ile pişirilen ürünler diyorum. Eski ev arkadaşımın annesi yaprak sarardı. Buzlukta tutar, pişirir pişirir yerdik.

  • geven kafa  (26.11.20 05:28:04)
yemekleri sıcakken kaynatılmış kavanozlara koyup sıcak kapak ile kapatıp ters cevirirsen baya konserve muamelesi görüyor. bizim yegene annesi bunlardan yapıp yapıp gönderiyor cocuk 15 gün yiyor. sulu köfte, nohut, yesil mercimek yemeği gördüm kanavozlarda.

  • delidiyorum  (26.11.20 07:57:54)