[]

Yemeği ödül olarak görmek

Ezelden beridir zayif bir insanim ama pandemiyle birlikte biraz kilo aldim.

Aslinda şu durum uzun zamandir devam ediyor ama son zamanlarda hepten kafama dank etti: canım sıkkın oldugu zamanlarda yemek (daha cok tatli) soyleyip şoyle bir keyif yapayim diye dusunuyorum. Zil calinca mutlu oluyorum.

Uzun zamandir bu donguyu kirmaya ugrasiyorum ama bir turlu olmuyor. Bu donguyu sadece yuzmeye giderken kirabildim. 3 ay tatli yememistim, canim da istemiyordu, cunku kas yapiyordum. Su an spor yapabilmem mumkun degil. Daha fazla kilo almak da istemiyorum. Ama nasil birakacagim tatli ve hamur isini? Oyle basitce "yeme" demekle de olmuyor.

Ayrica yemek siparisi verme hastaligim da var. Saglikli beslenirken bu sefer de saglikli yemeklerin siparisini veriyordum, butceme bayagi katkisi(!) oluyordu.

Nasil olacak nasil bu kotu aliskanliklarimi yenmek?? :(( 2 senedir "yarın bırakıyorum" diyorum ama olmuyor :(

 
Ege fitness izleyin. Tasarruf ve sporcu/savaşçı mentalitesini sindirmiş bir arkadaş. Bir iki video itici gelebilir ama kanaatimce dürüst bir kimse. Sayesinde 14 kilo verip hayatımda görmediğim damarlarımı gördüm pandemi döneminde. Şiddetle tavsiye ederim


  • hsktr  (25.11.20 20:25:38) 
Ödül olarak görünce bağımlılık oluşuyor. Sağlıklı alternatifler bulup yerine koymak lazım. Ben hepsini bıraktım ama kendi kendime bırakamıyordum diyetisyen yardımıyla oldu biraz. Canım tatlı çekiyor bana tatlı ver diyordum, hurma arasına fıstık ezmesi, tatlı smoothieler veriyordu. Bir süre sonra zaten insan aramıyor ve uzun süre sonra yediğinde içindeki yapay tadı alıyorsunuz.

Canınız bir şey çektiğinde başına fit, diyet, keto yazınca zaten şekersiz hamursuz alternatif tarifler çıkıyor. Yaptıkça bırakırsınız ama yemek yapma alışkanlığından başlayın bence.
  • jazzabel  (25.11.20 20:35:35) 
@jrr tolkien: "Yemegin odul olarak gorulmesi oldukca normal bir durum bence."

ama işte sürekli kendini tatlıyla ödüllendirirsen de obez bir insan olursun. ödüllendirme olayı evrimsel olarak normal ama günümüz şartlarında hiç sağlıklı değil.

ben garip bir şekilde cheat day olayına bile ihtiyaç duymamıştım 3-4 ay boyunca. sadece bir kere bir tane küçük bir tatlı yemiştim çok ısrar üzerine. o dönem ödüllendirilme olayını kaslarım sayesinde hallediyordum.

ama işte birkaç senedir hiçbir spor yapamıyorum, çok kötü oldu.
  • ahm1  (25.11.20 20:39:00 ~ 20:39:14) 
Cok güzel sağlıklı tatlı tarifleri var aslında , ben o şekilde kırdım tatlı yeme alışkanlığımı. Şu an diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ve ihtiyacım olan tatlıyı da bir şekilde tüketiyorum. Eğer yaparım diyorsanız size alternatif bir kaç tarif yazabilirim özelden.


  • carmenta  (25.11.20 20:46:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.