ise bağlacı ayrı mı bitişik mi?

son zamanlarda sürekli ise bağlacının geçtiği videolar görüyorum, beni rahatsız ediyor, bilen arkadaşlara sormak istiyorum. mesela bir video'da "türk isen paylaş" demiş. bunun "türksen" olması gerekiyor herhalde. ise bağlacı ama ayrı da kullanılabilir. belli bir kuralı var mı acaba de/da gibi, yoksa kulağı tırmalasa da doğru mu?

"türk isen paylaş"ta geçen isen, ise bağlacı değildir. "i- (imek)" fiilinin çekimli halidir.

yani, "idi" veya "iken" ile aynıdır ve aynen dediğin gibi, kulağı tırmalasa da yanlış değildir.
  • atesikus  (16.05.10 16:18:00)
Ayri da yazılabilir birleşik de.. aynen ile gibi.. Ayrı yazacaksan ise şeklinde yazarsın, birleşik yazacaksan ( Ya da yazacak isen) i düşer, -(y)se, -(y)sa şeklini alır...

  • lule  (16.05.10 16:19:40)
bu arada atesikus haklıdır, ise bağlacı vardır ama buradaki ise ekfiildir..

Kulağı tırmalamasının nedeni ise yaygın olarak bağlaç olan 'ise'nin (bu cümlede kullanılan gibi) ayrı yazılması, ekfiil olanın birleşik yazılmasıdır.. ama belirttiğim gibi bu kural değildir, yaygın kullanımdır...
  • lule  (16.05.10 16:21:53 ~ 16:25:16)
ise bağlacını ayrı da yazabilirsin bitişik de. hiç fark etmez.
ama "se,sa" şart ekiyse söylediğin mutlaka bitişik. cümlenin anlamından çıkar

  • cikklett  (17.05.10 11:57:21)