Korona sebebiyle vefat sayıları konusunda uyuşmazlığın kökeni nedir?

Baştan belirteyim, bu konu muhtelif başlıklarda başta sözlük ve duyuruda zikredilmiştir diye düşünüyorum, denk gelen doğrudan ilgili başlığa beni yönlendirebilir.

Malum, koronaya yakalanan sayı farklılığının haftalar önce hasta/vaka ayrımı sebebiyle olduğunu öğrendik, vefat sayılarında nasıl bir yol izleniyor acaba? Kalp yetmezliği ya da beyin kanaması gibi spesifik hastalıklardan ölenleri covid pozitif olsalar bile bulaşıcı hastalık kapsamı dışında mı tutuyorlar yoksa illere göre belli kotanın üzerindeki ölümleri mi göz ardı ediyorlar?

adam resmen korona pozitif görünmüyorsa, ölünce de koronadan ölmemiş oluyor.

  • co2s2  (25.11.20 16:50:55)
Bugün aciklanan vaka sayıları doğrultusunda hesaplamama göre ölüm oranı %0,6. Bu durum dünya ortalamasına göre nasıl? Ölüm sayısı belediye açıklamalarına göre dhaa yüksek olmalı sanırım ve o durumda bu oran daha da yükselir.

  • candanag  (25.11.20 20:55:14)