ekran kartı seçimi; rtx 2060 vs 5700xt

Selamlar,
Simdi arastirmalar sonunda bilgisayari toplu almaya karar verdim çünkü daha ucuz(garip)

Açıkçası bayadir aaa oyun oynamadım. Genelde strateji, skyrim, witcher falan severim(skyrim ve witcher oynadım ama modlarla tekrar oynamak istiyorum). Online fps gibi şeyler oynamam. Aksamlari belki ya da haftasonlari takilicam. Eminim saatlerimi tropico, civilization'da falan harcicam. Hanim da sims 3 oynamak istiyor bütün extensionlarla.

Bayadir oyun oynayacak bilgisayar yok, ps4 oynuyordum. vallaha sirf strateji, eski oyunlar ve indie oyunlar falan özledim diye alacagim ama yeni oyun da oynarim yani denk gelirse (yani yeni oyunlara bakip pek ic gecirmiyorum). Bu sebepten cok da orta seviye kart almak istemiyorum (1660 super iyi diyolar ama iki sene sonra da rahat calistiracak mi?)

Bu sebepten su an aklimda iki kart var;
Rtx 2060
5700xt

5700xt cok daha iyi diyolar fps olarak ki doğrudur. Ama fps ihtiyacim var mi bilmiyorum. Ayni şekilde monitör de alicam ve büyük ihtimal 1440p 144hz alirim almisken.
Buna ek olarak 5700xt yaninda godfall ve wow shadowfall veriyor (hayatimda wow oynamadim)
5700xt ise ilk cikisi cok sanciliydi simdi daha iyi diyorlar ama Almanya'dan Fransa'ya getirip sorun cikarsa geri yollamakla ugrasmak da istemiyorum riskliyse.

Iki ekran karti arasinda 40-50 euro fark var yok (diger her şeyi ayni alırsam).
Onun dışında geri kalani bilginiz icin;
Ryzen 5 3600
2*8 ram
500gb kingston ssd
Anakart büyük ihtimal asus tuf b450 plus gaming
600w power supply

Toplu derken hazir kurulu sistem mi?

Sorunuza gelirsek, 5700xt 2060'dan iyi bir karttir, 2060 5600XT'nin ayarinda bir kart. Yalniz markasina dikkat etmenizi oneririm, Asus'lar epey isiniyor ozellikle TUF serisi. MSI felan orta seviye. Powercolor,XFX felan bi tik iyi diye biliyorum. Sapphire ise en iyisidir.

Eger 1440p 144hz oynamak istiyorsaniz zaten 2060 bugun bile yeterli olmaz. 5700XT ise su an icin iyi bir 1440p karti ama yeni serilerin cikmasi ile biraz golgelendi. Su an en ideal 1440p karti RTX 3070 gibi, tabi alabileceginizden degil ama dipnot duseyim iste.
  • Haldamir  (25.11.20 16:25:00)
@haldamir vallaha cok 1440p 144hz olsun diye kasacak degilim. Ekrani da iki sene sonra sonuçta gpu yenilersem falan ekrani da yenilememek icin iyi alirim diyordum.
5700xt powercolor marka.
2060lar da ya asus oluyor ya nvidia.
  • logisticsmanager  (25.11.20 16:41:53)
Powercolorun Red Devil modeli iyidir, digerleri de orta. Nvidia kartlarda ise Asus felan genelde iyidir, nedense Radeon kartlari kotu sadece.

Ben olsam 5700XT'li olani alirdim ama fiyatina bagli. Su an acayip bir kitlik var o yuzden fiyatlar basini alip gitmis. 5700XT'ler gecenlerde 350 euro civarina bulunurken, simdi hepsi 400lerde. Islemci de oyle, Ryzen 3600 5 hafta once 160 euro iken simdi en ucuzu 210.

Sormasi ayiptir ne kadar alacaginiz PC?
  • Haldamir  (25.11.20 16:47:34)
2060 ile 5700xt arasinda bana ekstra maliyet 50 euro olacak. O sebepten 5700xt bakiyorum. Gene 3500x ile 3600 arasinda da 50 euro falan var misal, ondan ryzen 3600 alicam.

878 euro civarı olacak kasa sadece, lojistik dahil+2 yil garanti.
  • logisticsmanager  (25.11.20 16:51:02)
msi rtx 2060 ventus modelini almayın, sıkıntılı bir model. ısınma ve latency problemi var kronik olarak ama banttan çıkan belirli bir ventus serisi mi sorunluydu yoksa tüm ventuslar mı kronik olarak sorunlu bilmiyorum açıkcası. 2060'da karar kılarsanız ve msi ventus uygun fiyatlı denk gelirse bunu aklınızda bulundurarak araştırın derim.

  • solitude ov the lonliest star  (25.11.20 17:52:54)
bende giga'nin rtx 2060 windforce 6 gb oc modeli var. memnunum. ama asus tuf serisi cidden fiyat performansta iyi. anakartinizla ekran kartiniz ayni marka olsun.

  • turbo sadık  (25.11.20 18:32:27)