[]

vergi sorusu

merhaba,

ÜCRETLERE İLİŞKİN MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ ile GELIR VERGISI S. (MUHTASAR) ana vergi kodları arasındaki fark nedir?

İnternette araştırdım fakat bu kısmı anlayamadım. Kaynak, link varsa elinizde çok yardımcı olur.

teşekkürler

 
konunun temelini bildiğini varsayarak farkını yazacağım sadece.

eskiden muhtasar beyanname vardı, stopajlar onunla beyan edilirdi. bir de aylık prim ve hizmet belgesi vardı, sgk primleri de onunla beyan edilirdi.

ağustos'tan itibaren bu ikisi birleştirilip muhtasar ve prim hizmet beyannamesi isimli 1003a kodlu beyanname ile verilmeye başlandı. vergi de sgk da aynı belgede gözükür oldu.

ama maliye dedi ki bunun aynı beyannamede gözükmesini istemeyenler olursa, ücretten hariç olan stopajları 1003a beyannamesiyle göndersinler, ücretler için de ayrı bir şifre alıp ücretin gelir vergisini ve sgk'ları da 1003b kodlu ayrı bir beyanname ile göndersinler.

farkı bu.

1003a kira stopajının, serbest meslek makbuzu stopajının, gider pusuları stopajının, kar dağıtımı stopajının vs. beyan edildiği, ayırmak istemeyenlerin her zamanki gibi ücret gelir vergisini ve sgk'yı da beyan ettiği normal muhtasar ve prim hizmet beyannamesi.

1003b de ücretleri ayırmak isteyene ücretlere ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamesi. 1003b veren, 1003a'sında ücrete ilişkin bir şey yazmıyor. ne gelir vergisi ne sgk bilgisi. ücrete ilişkin unsurları (vergiyi de sgk'yı da) ayrıca 1003b ile beyan ediyor.

1003a 1003b 0095 vergi kodu, aramak için kullanacağınız etiketler.

bir tane de link bırakayım: www.verginet.net
  • kibritsuyu  (25.11.20 15:32:33 ~ 15:38:48) 
ayırmak istemenin sebebi de şu.

eskiden her şubenin ayrı bir sgk kullanıcı kodu ve şifresi olurdu, her şubede çalışan personelin sgk'sı ayrı bildirgelerle bildirilirdi. şimdi ne oldu, bütün şubeler aynı muhtasar beyannamenin ekinde bildiriliyor.

e adamın 20 tane şantiyede binlerce çalışanı var. eskiden her şantiye kendi personelini kendi şifresiyle bildirirken, birleşince binlerce adamı merkezdeki muhtasar beyanname yapan adamın birleştirip bildirmesi gerekti. bunun için dediler ki her şube, her şantiye yine kendi bildirsin, o yüzden ücretleri bildirmeye ayrı bir kod açayım (0095), ayrı da bir beyanname çıkarayım (1003b), her şube, her şantiye yine kendine şifre alıp kendi personelini kendi bildirsin. ücretten ayrı kısmın stopajını da yine merkezdeki adam normal muhtasar beyanname (1003a) ile bildirsin.

1003b'yi kullanmak zorunlu değil. ayırmak istemiyorum diyen bütün şube bilgilerini toplayıp 1003a ile tek seferde beyan da edebilir.
  • kibritsuyu  (25.11.20 15:44:42 ~ 20:19:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.