Psikoloji ile ilgili + bir hedefi toplumla paylaşmak + motivasyon

merhaba,
psikolojide bir durum vardı. bunu ifade eden psikolojik terim neydi unuttum :(

bir hedefimiz var bu hedefe giden yolda yaptıklarımızı toplumla paylaşıyoruz.
bu paylaşım bize "onlar bunu gördü ve onların beğenisini kazanmak için bunu yapmaya devam edebilirim" dedirtiyor ve toplumun beklentisi de bizim motivasyon kaynağımız oluyor gibi bir durumdu. tam olarak böyle olmayabilir.

Does social reality widen the intention-behavior gap? değil bu arada kastettiğim.
yani *yapacağımız* hedefi paylaştığımız için beynin o işi çoktan bitirmiş gibi hissetmesi olayı değil. tam tersi *yaptığımız* işi paylaştığımız için o işe devam etmeye hevesli olma durumu.

teşekkürler.

Sosyal etki dışsal (external) motivasyon olarak değerlendirebilir belki ama özel olarak terimi bilmiyorum

  • Coyote  (23.11.20 20:32:47)
Positive feedback loop?

  • plutongezegendegilmi  (23.11.20 20:45:31)
"Self fulfilling prophecy?" yakın ama değil.
xxx etkisi olarak geçiyordu sanki.
bilmemne effect.
toplum gözlemi etkisi mi?
kendini kanıtlama etkisi mi?
değil.
  • architects creed  (23.11.20 23:51:35)
Hedeflere ulaşan yolda bir şeyi yarım bırakmak insanın kendisini diğerlerinden daha kolay ikna ettiği bir durum. Bahsedilen olayın yabancı kaynaklarda "having accountability" diye geçen kavram olduğunu düşünüyorum. Hesap vermek zorunda olunmayan iş kolay savsaklanır.

Mesela spora giden birisi bir partner / arkadaş arar ki ona karşı sorumluluk hissedeceği ve iyi vakit geçireceği birisi olsun. Çevreye söylemek de benzer bir etki oluşturuyor kişide. Başaramama ve çevreye zayıf görünme korkusu motivasyon kaynağı haline geliyor.
  • Novice  (24.11.20 09:14:46 ~ 09:15:45)
Pygmalion?

  • red g  (24.11.20 11:18:22)