vitamin eksikliği için hangi testi yaptırmak lazım

diyorlar ya bende d eksik bende b12 eksik vs diye. vitamin eksikliği için tek bir test var ve kandan direkt bütün vitamin eksikleri görülebiliyor mu? adı ne bu testin? acıbadem'e gidip ne demem lazım?

özel birşey demene gerek yok.
tüm vitamin ve minerallerin eksikliği için kan testi yaptırcam de yeter.
magnezyum mesela vitamin değil ama önemlidir.
  • aslindasorunumpsikolojik  (23.11.20 01:18:18)
Vitaminler kadar mineraller de çok önemli, bu çok uzun bir liste ve mutlaka bir dahiliye doktoru yazmalı ama deneyimli hasta olarak ilk aklıma gelenler:
25-oh-vitamin d
B12
Folat
Demir
Ferritin
Total Demir bağlama kapasitesi
Çinko
Magnezyum
Kalsiyum
Sodyum
Potasyum
Vitamin K

Ayrıca tam kan sayımını da eklemek iyi olur.
  • la lykia  (23.11.20 01:46:27)
dahiliyeye gidip vitamin degerleri kontrol ettirmek istiyorum diyebilirsiniz. ben de genel kontrole gitmistim vitamin mineral hormon ivir zivir kan ve idrar tahlili hepsini bi cirpida :)

  • ala09  (23.11.20 12:13:06)