[]

Kripto-yahudi?

Kripto-fetocuyu duymustuk ama tam olarak ne demek diye okumamistim hic. Kripto-yahudi de ayni anlama mi geliyor?

"Kimligini gizleyen" olarak mi kullaniliyor?


 
Portekizliler 1400 lü yıllarda Afrika da sömürge durumdaydılar. Sömüren tacirlerin bir kısmı da Yahudiydi ve köle ticareti yapıyorlardı. fakat kimlikleriyle/etnisiteleri/dinsel kimlikleriyle değil Portekizli olarak anıldılar.
şimdilerde onların heykelleri yıkılıyor filan.

  • ankarakecisi  (22.11.20 20:36:24) 
Kimlik o derece gizli olur ki bazen müslüman isimleri de kullanırlar.
Türkiye'de sebetaycılar bunlara denk düşer.

  • Erva  (22.11.20 21:47:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.