[]

doğuş yeri/orjini Anadolu olan efsaneler mitler nelerdir

Merhabalar herkese
Mitoloji olsun efsaneler olsun gerçekten çok ilgimi çeken şeyler. Bu gece Şahmeran hakkında yazılar okurken buldum kendimi ve merak ettim. Anadolu ya da türk orjinli efsaneler mitler neler vardır diye düşündüm. bildiklerinizi paylaşırsanız çok makbule geçer. Hem ilgi çekici şeyler okur öğrenir hem de yaşadığım toprakları biraz daha tanırım.
yukardada bahsettiğim gibi Şahmeran var benim bildiğim başka neler vardır pek bulamadım. Gerçi Şahmeran için de türk-iran yazılmış internette, filmi var mı vs diye baktım Türkan Şoray filmi dışında baktım hint filmi falan var. orjini karışık geldi yani ama gene de yıllardır Anadolu efsanesi diye bildiğim için onu verdim örnek olarak.
Teşekkürler

 
Yaşar Kemal’in yazdığı ağrı dağı efsanesi ve üç Anadolu efsanesi kitaplarına da bakabilirsiniz. Üç Anadolu efsanesi’nde Köroğlu, Karacaoğlan ve alageyik efsaneleri vardı. Yanlış hatırlamıyorsam bu dört efsanenin çok iyi olmasa da film uyarlamaları var. Bunlar dışında dede korkut hikayelerini tavsiye edebilirim. Muharrem Kaya’nın Mitolojiden Efsaneye(bağlam yay.) ve Ahmet Yaşar Ocak’ın Türk Sufiliğine Bakışlar(iletişim yay.) kitapları da ilginizi çekebilir. Bir de Türk orijinli demişsiniz ama olmamasına rağmen önereceğim. binbir gece masalları çok keyifli, ona da bakabilirsiniz.


  • ziya özdevrimsel  (22.11.20 11:13:24) 
Turk degil ama orijini Anadolu klasmaninda (bkz: Gılgamış Destanı)

Ekleme; %100 Anadolu olmasa da Anadolu baglantilari sebebiyle Homeros'un eserleri de dusunulebilir (bkz: ilyada destanı) (bkz: odysseia)
  • sertac akin  (22.11.20 11:49:49 ~ 11:56:12) 
Cevaplar için teşekkürler. Evet özellikle Türk orjinli olan bizden bir şey istedim ki Şahmeran örneğindeki gibi muadilleri çıkmasın diye. Yapmak istediğim bir proje için ilham alacağım şeyler araştırıyorum açıkçası


  • yazdonumu  (22.11.20 15:04:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.