Sokağa Çıkma Yasağıyla İlgili Güncel Bilgiler

Sabit duyuruda da yazıldı ama daha derli toplu olması için ikinci bir duyuru açmak istedim. Kurallara uygun olur mu bilemedim, uygun değilse silinebilir.

Öncelikle konuyla ilgili linki bırakayım: www.icisleri.gov.tr

OKUMAYA ÜŞENENLER İÇİN KONUYLA İLGİLİ MADDE ŞU ŞEKİLDE;

"Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri "DIŞINDA" sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır.

Bu doğrultuda ilk uygulama olarak "21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine" kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır."

DAHA BASİT HALİYLE DİYOR Kİ;

CUMA akşamı herhangi bir KISITLAMA YOK.

Kısıtlama CUMARTESİ AKŞAMI saat 20.00'de başlayacak, PAZAR SABAHI saat 10.00'da bitecek.

PAZAR AKŞAMI 20.00'de başlayacak, PAZARTESİ SABAHI saat 05.00'de bitecek.

***AYRICA UYGULAMANIN SÜRESİ BELLİ OLMAYIP KONUYLA İLGİLİ OLARAK ALINACAK İKİNCİ BİR KARARA KADAR HER HAFTA SONU BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR.***

BURAYA KADAR OLAN KISIM GENEL KISITLAMAYLA İLGİLİYDİ.

YAŞ KISITLAMASIYLA İLGİLİ MADDE DE ŞU ŞEKİLDE:

"Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır."

YANİ DİYOR Kİ;

20 KASIM 2020 CUMA GÜNÜ SAAT 20.00'den İTİBAREN;

65 yaş ve üzeri vatandaşlar GÜN İÇİNDE 10.00 ile 13.00 saatleri arasında DIŞARIYA çıkabilir.

20 yaş altı vatandaşlar ise GÜN İÇİNDE 13.00 ile 16.00 saatleri arasında DIŞARIYA çıkabilir.

Bu bu açıklamadan cuma akşamı 20:00'dan cumartesi 10:00'a kadar sokağa çıkma yasağı var mı yok mu anlayamıyorum. Haftasonu tanımına cuma akşamı giriyor mu? Buna doğru düzgün açıklama getirmeleri gerekiyor.

  • suppermaster  (27.11.20 11:54:46)
"Bu doğrultuda ilk uygulama olarak "21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine" kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır."

Bunu okuyunca kısıtlamanın Cumartesi akşamı Pazar sabahı-Pazar akşamı Pazartesi sabahı olduğunu anlamıyor musunuz? Cuma akşamıyla ilgili kafa karıştırıcı ekstra bir detay yok çünkü burada.
  • üç gün gündüz  (27.11.20 12:29:43 ~ 12:32:51)
Evet anlaşılmıyor, çünkü yapılan resmi açıklamada şöyle diyor;
"Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00'den itibaren geçerli olacak şekilde;

Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır."

Bu açıklamadan, bu ilk hafta olduğu için bu cuma(20 kasım) uygulamıyoruz gibi bir anlam çıkıyor çünkü. Kiminle konuşsam, anlamadım, var mı yok mu diyor, çünkü haftasonu tanımına cumartesi sabahı da giriyor. En nihayetinde, biraz evvel kaymakamlığa sordum ve cuma akşamı sokağa çıkma yasağı olmadığını öğrendim. Ancak yapılan resmi açıklama yetersiz ve eksik ifade edilmiş durumda.
  • suppermaster  (27.11.20 12:44:03 ~ 12:46:31)
"Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00'den itibaren geçerli olacak şekilde;"

Bu açıklamadan sonra

"Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır."

Bu açıklama yapılmıyor ki; bunun altında alınan tedbir kararları yazıyor. Yani alışveriş merkezlerinin berberlerin falan açılış kapanış saatleri yazıyor, cuma akşamından itibaren geçerli olan uygulama bununla ilgili, sokağa çıkma yasağından bahsetmiyor.

Sokağa çıkma yasağının açıklaması 5. maddede, onda da cumartesi akşamı başladığı yazıyor.

Buna mukabil ben sadeleştirerek açıklama yapmaya çalıştım daha net olması için, Duyuru adına bir sorun kalmamıştır muhtemelen ne zaman başladığıyla ilgili.
  • üç gün gündüz  (27.11.20 12:54:00 ~ 12:58:32)
Haftasonu 20:00'den sonra gelen yolcumu havalimanından karşılayıp başka bir ildeki evime getirmemin sakıncası olabilir mi, bilgisi olan var mıdır?

  • mezzosprite  (27.11.20 18:47:57)
O konuyla ilgili istisnalar; "Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler" şeklinde belirtilmiş. Yani sadece yolcular istisna, karşılamaya gelenler ihlal etmiş oluyorlar.

  • üç gün gündüz  (27.11.20 18:58:21)