[]

Roman özetleri

Ben kitapta anafikri ve içindeki aforizmaları merak ediyorum. Ya da güzel örnekleri vs.
Vakit geçirmek için ya da okumayı geliştirmek için okumuyorum ve içindeki bir sürü detaya boğulmak istemiyorum. Karakterler umrumda değil ve kitabın beni farklı dünyalara götürmesini de istemiyorum.

800 sayfalık kitabın 200 sayfalık sadeleştirilmesinden de bahsetmiyorum.

Kitabın anafikri, belki 5-10 sayfalık özeti ve güzel örnekler tasvirler, aforizmalar.. Bunlarla ilgiliyim.

Çok sayıda güzel kitap var ve çok uzunlar o kadar zamanım yok. Zaten çok fazla okuyan araştıran biriyim, uzun kitaplara zaman kalmıyor.

Hal böyleyken bu istediklerine nasıl ulaşırım?

 
sparknotes belki işinize yarabilir. kitapla ilgi tüm gerekli bilgileri alırsınız.

Alıntı , aforizma vb falan öyle şeyler için anca goodreads gibi sitelerde kullanıcı alıntılarına bakmanız lazım.

ha bunu yapıp ortamlarda yeaa o kitabı bilirim böyle şöyle diye ahkam keserseniz tabi sizi üzerler söyleyim.
  • AlsterWasser  (20.11.20 18:51:59) 
Size kitap yerine su baslik lazim sanirim:

(bkz: kamyon yazıları)
  • fortisvita  (20.11.20 18:59:20) 
Kurgu dışı kitaplar için İngilizce blinkist Türkçe için muadili kitUp uygulamalarını deneyebilirsiniz


  • Ufuk  (20.11.20 20:35:04) 
Ekşi sözlük başlığına girip okuyun aşağı yukarı söylediklerinizi yazıyor çoğu kişi. Güzel analiz yapanlar da oluyor hatta.

Ama bu şekilde kitabın özünü alamazsınız bence, onu da bilin. Mesela suç ve ceza veya tutunamayanlar için istediğiniz kadar özet/aforizma okuyun Raskolnikov'un veya Selim Işık'ın içinden geçtiği psikolojik süreçleri, kafalarının içindeki düşünceleri uzun uzun okumadan onları tanımak, karakterleri kafada canlandırmak mümkün olmuyor pek. Öyle olmayınca da geriye pek bir şey kalmıyor açıkcası. Tabi yine de tercih sizin.
  • playing star again  (20.11.20 23:02:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.