[]

psikologun onerilerde bulunmasi normal mi

Merhaba,

Daha onceki terapi deneyimimde daha cok ben konusuyordum, bana odakliydik tamamen, sadece soru soruyordu ve dinleyendi terapist. Bu sefer, cok proaktif, yorum yapan, oneride bulunan biriyle terapi yapiyorum. Ama bu kadar her soyledigimi hemen analiz etmesi ve icinde bulundugum cikmazlar icin cozum onermesi arkadasima garip geldi. Meditasyon gibi onerileri de oluyor cunku. Bana iyi geliyor ama, farkli bir ekol mudur yoksa garip bir durum mu?


 
Garip değil, biri bilişsel biri davranışçı belli ki.


  • irene  (18.11.20 17:11:48) 
aslinda ben iknayim bilissel oldugu icin, guvensizlik duymuyorum ve iyi geliyor zaten. arkadasima surekli garip geldigi icin sizden tekrar onay almak istedim, tesekkur ederim.


  • pardonazbirbaksanız  (18.11.20 17:37:51) 
bana garip gelen önceki terapi deneyiminizde niye çözüm tavsiyesi olmuyor olması, kendinizi dinlettirmek için terapiye mi gittiniz anlamadım? en son yıllar önce gitmiştim psikologlara, ama hepsi bana ödev vermişti bunları yaptıktan sonra gel diye, yani normal


  • nahtoderfahrung  (18.11.20 17:54:41 ~ 17:55:03) 
@nahtoderfahrung kendimi dinlettirmek icin de gidebilirim, sacma bir soru biraz. Fakat bazi ekollerde size dogru soruyu sorarak cozume kavusturur terapist.


  • pardonazbirbaksanız  (18.11.20 17:58:14) 
Hangi ekolü benimsediği önemli+1
Psikologtan açıklamasını isteyin+1

Bir de öneriden öneriye fark var. "Arama bak çok pişman olucan, ararsa soğuk konuş" demek ayrı, depresyondaki kişiye "spor yaparsan fiziksel olarak rahatlayacağın için zihinsel olarak da iyi hissedersin" demek ayrı.
Birincisi kabul edilemez, belki aşırı "doğru" bir şey ama direkt kişinin yaşamına müdahale edilemez. İkincisi gerçekçi ve temeli olan bir durum, zaten depresyonla savaşmak için en önemlilerinden biri, haliyle kabul edilebilir.
  • mor bembombom  (18.11.20 19:04:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.