Dizel triger zinciri

10 yaşında dizel araç var. Herhangi bir sorun yok, kitapçığına baktım zincir için sürekli "kontrol" yazmış. Kayıştaki gibi düzenli değişim aralığı yok mu?.

arkadaşıma sormuştum motor tamircisi, yani arabalara motor yapıyor.

200 bin 300 bin 500 bin hatta milyon kilometrede değiştirilenler var. araç modeline göre değişiyor demişti.

bunlarda sistem şöyle, yağ basıncıyle çalışan otomatik gergi sistemi var, zincir ne kadar uzarsa uzasın bu otomatik gergi sistemi yüzünden bolluk yapmıyor.

araç markası üstüne çalışan bi motor ustasına telefon aç sor.

bazı araçlar eşek gibi sağlam oluyor bu triger zincirlerini de çok az değiştirmiştir ustalar ya da komple motor yapmışlarsa, sandık motor almışlarsa riske atmamak için değiştirirler.
  • killerbee  (17.11.20 13:25:01 ~ 13:26:29)
O zinciri görsen değişmeye gerek olmayacağını anlarsın zaten. Bakımlarda ihtiyaç varsa gerdirilir. Onun haricinde bazı ustalar her ihtimale karşı 200bim km de bir değiştirilmesini söyler. Değiştirmeyip de bi sıkıntı yaşayan görmedim ama.

  • antihero  (17.11.20 14:11:37)
dizel metal zincirler kontrol'de bir sorun görülmedikçe değişmiyor
darbe almadığı için çatlamaz, çok yüksek sıcaklıklara çıkmadığı için dayanımı düşmez,

plastik zincilerdeki gibi kullanım ömrü yok
  • bir soru sorcam  (17.11.20 14:12:23)
Asıl dikkat edilmesi gereken yer zincirden ziyade o zincirin bağlı olduğu devirdaim pompasıdır.

  • synax  (17.11.20 14:28:33)
Eski aracımda 210 binde değiştirmiştim. Çıkan zincirin durumu da kötü değildi, zorlasan bi 100 bin gider gibiydi en azından. Ama bu işler riskli. Başkasında kopmaz ama gelir sende kopar. Risk almaya değer bi parça değil 1500-2000 neyse verip gönül rahatlığı sağlamak en güzeli. Tabi değiştirme periyodu geldiyse.

  • kukuleta  (17.11.20 15:14:43)
ben de araya girebilir miyim?

servis bana 5 yil sonunda tum kayislari degistirilmesi gerektigini soyledi, sadece triger kayisi icin yaklasik 4-5 bin lira tutar dedi,

ben degisim yaptirmadim ama en kisa surede yaptirin bu kayislarin 5 yil gibi bir omru var dedi

arac: fiat dizel km: 35.000
  • exlibris  (17.11.20 15:22:41)
yetkili servis ise insafsız ama normal
triger seti diye arat
www.hepsiburada.com
max. 1kya gerekli her şeyi bulursun

motor işçiliği gerektiği için de 500 tlye iyi bir usta yapar
her şeye zam geldiği için fazla ister isterse

plastik triger kayışı ise 8 sene ya da 120k km de değişmesi gerekir (vw serisi böyle)

fiat fabrikadan daha kalitesiz bi şey taktılar diyelim 6 sene 90k km dayanır
ama en iyisi bakım kitapçığına bak

plastiğin ömrü vardır hiç kullanmasan bile değiştirmen gerekir
ama az km yapmış, çok soğuk-çok sıcak görmemiş arabanınki biraz daha çok dayanır
  • bir soru sorcam  (18.11.20 14:09:13 ~ 14:11:00)