Askere gidene para

Birlikte çalıştığımız bir teknisyenimiz ay sonu askere gidecek (6 ay askerlik yapacak). Aramızda para toplayacağız ama ne kadar versek bilemedik, hiçbirimizin aklında bir skala yok. Kimseden bir fikir çıkmayınca duyuruya sorayım dedim. Biz dört kişiyiz, ne kadar vermemiz uygun olur? Paraya ihtiyacı olan bir arkadaşımız.

para ihtiyacı varsa ne kadar verseniz o kadar iyi.
bir de sigara gibi günlük harcaması varsa askerde çok ihtiyacı olacaktır.
yeme içme konusunda maliyetler düşük ancak askere gidince alınan eşya don atlet günlük sigara vs gibi masraflarına destek olması açısından mantıklı.
ilk giderken 300-400tl olsa yanında rahat eder acemiliği boyunca. siz de kendi bütçenize göre kişi başı 50 yada 100 tl vererek destek olabilirsiniz.
bu işin askere gidiş şekli de var tabi verilen yol parası para değil, uçak ya da otobüs bileti için de ihtiyacı olacak ilk başta.
açıkçası madem ihtiyacı var ve bunu düşünecek kadar seviyorsunuz arkadaşınızı, gönlünüzden ne koparsa en iyi şekilde destek olun derim.
  • erty_ksk  (17.11.20 10:54:30)
Her biriniz 100 lira koyup verebilirsiniz. Haftada bir çarşıya çıksa, cep harçlığı da alacağı için 2 aya anca bitirebilir zaten o parayı.

sigara kullanmadığını kabul ettim.
  • IncredibleMau  (17.11.20 11:07:59 ~ 11:08:56)
doğrudan para vermek yerine uçak biletini alın.

  • burfak  (17.11.20 11:14:53)
50 lira para mi?.

250serden verin Temiz 1000 lira.
  • baldur2  (17.11.20 11:39:11)
bence en az 1000 lirayı bulun bir şekilde. ihtiyacı da var diyorsunuz çok makbule geçer.

  • golgi aygıtı  (17.11.20 12:37:02)
parayı halledersiniz vereceğiniz diğer bir tavsiye de "temassız özellikli kredi/banka kartı" olsun. Ben corona yokken bile çok faydasını görmüştüm, sıraya giriyorsun kantinde asker kartını alıyor şifreni soruyor vs. onunla uğraşmak yerine kartı basıp geçmesi daha kolay ve hızlı.

  • nhk ni youkosu  (17.11.20 12:48:25)
En az kişi başı 100 tl yeterli.

  • Erva  (17.11.20 13:14:55)
Bütçeniz yoksa 100 er lira. Bütçeniz varsa 250şer lira. Süper durumdaysanız 500er lira.

  • ykyt  (17.11.20 13:18:17)
Her birlikte temassız pos olduğunu varsaymak çok iyimser. Temassız olsa bile oradaki varlığı pamuk ipliğine bağlıdır. Kantinci açığını kapatmak için çaktırmadan 1er 2şer tl fazla çeker, teğmenin kulağına gider ve pos cihazı kaldırılır. Pos arızalanır değişime gelmezler.. atm uzaktır parayı çekemez.. bi sürü sorun..

Muhafaza ettiği sürece nakit iyidir.
  • IncredibleMau  (17.11.20 13:22:49)
@incresiblemau hocam askerde kantinde nakit geçmediğini biliyorsun değil mi? pos standarttır.

  • ot var icersen bok var yersen  (17.11.20 14:31:40)
@IncredibleMau birliklerde nakit geçmiyor artık.

  • hayaletimsi  (17.11.20 14:34:27)
:O bilmiyodum, pardon :)

  • IncredibleMau  (17.11.20 14:40:28)
125 er lira verin, 500 lira iyi bir harclik olur

  • exlibris  (17.11.20 15:49:02)
Bugün bir tanıdığın nikahına gitsen bir gram takıyorsun 500 gidiyor.
Madem ihtiyaçlı biri 250şer verin.

  • cilekli pasta  (17.11.20 17:08:38)
Er olarak gideceği için ömürlük dua almak istiyorsanız kişi başı 250 lira ama siz de zordaysanız 100 lira bile dişe dokunur. Askere giderken durumumuz iyi değildi. Pilavı teyzem, tavuğu komşumuz üstlendi. O gün mevlide gelenler totalde 1300 lira bıraktı. O kadar sevinmiştim ki.

  • le jeune turc  (17.11.20 18:54:45)
Min 500

  • sarcophagus  (17.11.20 20:15:07)