Filtre kahve kağıtlarının hangisi iyidir ?

Kütahya porselenin v60 seramik filtre kahve demleme ekipmanını aldım lakin demleme için kağıt da gerekiyor. Konu hakkında pek bilgim yok internette bir çok filtre kahve kağıdı mevcut rossman da 10 tl ye n11'de 50 tl ye filtre kahve kağıtları mevcut. Hangisini tercih etmem gerekir ? Fiyatın bu kadar farklı olması kahvenin lezzetini çok fark ettirir mi ?

Merak ederek ilave bir şey de ben eklemek istiyorum bu kağıtların beyaz ve açık kahverengi olarak 2 rengi oluyor bunların farkı nedir?

  • kilimanjaro  (17.11.20 10:48:16)
filtreler arasında dikkat etmeniz gereken en önemli özellik boyut (3 numara 4 numara vs) kabınızdan taşma yapmayacak herhangi bir filtre kullanabilirsiniz.

kahverengi filtre kağıtları ile beyazlar arasında süzme anlamında bir fark yok. fakat kahverengi olanlar işlenmemiş kağıtdan elde edildiğinden daha doğa dostu.
  • akiskan  (17.11.20 11:02:04)
Kahverengi olanlar doğa dostu olmanın yanında sizin sağlığınız için de daha sağlıklı.

  • mobydick  (17.11.20 11:05:21)
Günlük hayatta kullandığımız kağıt üretim aşamasından beyaz olarak çıkmıyor, beyazlatma için ağartma işlemi uygulanıyor. Beyaz filtre kağıdı ağartma işlemi yapılmış olanlar, açık kahverengi kağıtlarsa işlenmemiş olanlar. Ağartma işlemi yapılmamış kağıtlar kahveye çok hafif kağıt tadı bulaştırabiliyor ama doğa dostu. Kahverengi kağıtlar kullanırken kağıdı önceden hafif ıslatarak bu tat değişimini önlemek mümkün, beyaz kağıtlardaysa bu işleme gerek kalmıyor.

Fiyat farkı kağıt kalitesinden ve sayısından da kaynaklı olabilir. Ben Tchibo nun beyaz kağıtlarını kullanıyorum, orta kalite bir filtre kağıdı. Açıkçası kahveci işletmiyorsanız günlük içeceğiniz 2 - 3 bardak için aradaki farkı anlamanız zor olacaktır.
  • ejderha kuyrugunun ucunda yanan ates  (17.11.20 11:06:36)
Filtre kağıtlarının kalitesi kahve aroması geçirgenlik oranına göre belirleniyor diye biliyorum. O da arkalarında yazar %98-99-99,5 falan. Yani hem kavveyi tutup hem de birebir geçirmektir aslında marifet olan. 100'e yakın olan iyidir.

Bende aynı markanın bir adet işlenmemiş kağıt yani sarı olanı var onda 99 yazıyor. İşlenmiş beyaz olanında da 99,5 yazıyor. Yani o teknik olarak daha iyi ama pratikte bu farkı anlıyor muyum, anlamıyorum. Bence her kağıt iş görür de önemli olan kahvenin kalitesi.
  • ananiyimioguz  (17.11.20 11:11:16)
coffee.stackexchange.com

şunu inceleyebilirsiniz. karşılaştırma yapmışlar.
  • i ve been mistreated  (17.11.20 11:37:16)
starbuckstaki (4) veya tchibo'nunki güzel. Tchibo'nunki daha çok süzüyor gibi gelmişti bana, tam tersini istediğim için Starbucks'ta satılanı alıyorum. (40'lılar 11 lira gibi bişey, tchibo 80'liyi en son 18 liraya mı ne almıştı birkaç ay oldu ama)

Boyut önemli demişler evet önemli lakin v60'ta suyu sen üstten koyduğun için taşma veya su içme gibi bir durum olmaz. Makinelerde belki sıkıntı oluyordur bilemiyorum. Ama v60, chemex gibi şeylerde zaten sen üstten parça parça verebilirsin suyu.
  • nhk ni youkosu  (17.11.20 11:54:10 ~ 11:55:02)
v60 icin Rossmann bildigim kadariyla kagit satmiyordu.

v60 filtresi alin, Hollanda menseeili olanlari tavsiye ederim. Sanirim Japonya´dan gelenler daha kagit tadi veriyordu, James Hoffmann test etmisti.

Evet tat farki oluyor, akis hizi farkliligi da var.
  • buf-e kür  (17.11.20 12:59:56)