Bazı ölümlere daha çok üzülmek

Bazı ölümler beni daha çok etkiliyor. Özellikle de kendi değer yargılarıma göre "hayatını yaşayamamış" insanlara daha çok üzüldüğümü fark ettim. Örneğin yoksul, hastalıkla cebelleşmiş, toplumun dışladığı ya da tercih etmedikleri bir yalnızlığı yaşayan kişilere.

Genelde daha güzel ve başarılı insanlara daha çok üzülme eğilimi var sanki, en azından ben böyle gözlemledim. Bu kişiler nispeten daha iyi bir hayat (bana göre) geçirdikleri için onlara üstte bahsettiğim kişilere göre daha az üzülüyorum. En azından hayatı yaşamışlar diyorum. Aslında yakınlarımıza, çocuk ölümlerine de daha çok üzülüyoruz, yaşlıları daha kolay kabulleniyoruz. Bu da böyle bir şey diyorum kendime bazen, bazen de kötü hissediyorum. Ne bileyim bir huzursuzluk oluşuyor içimde. Sanki ölümler arasında ayrım yapıyormuşum gibi. Bilinçaltımda ezilmişin yanında olmak tarzı bir duygu mu var bilmiyorum.

Dün bir tanıdığımızı kaybettik de üzerine düşündüm biraz. Paylaşmak istedim. Düşüncelerinizi paylaşırsanız da seve seve okurum..

Katılıyorum ve benzerini annem öldükten sonra düşünmüştüm. Doktor bize artık şifa umudu yok götürün istediği mutlu olacağı yerde yaşasın dediğinde son zamanlarını güzel geçirsin diye nereye gitmek istiyorsa götürdük, ne yemek istiyorsa yedirdik. Çünkü maddi olanağımız vardı. Öldükten sonra olanağı olmayanları düşününce içim acıdı biliyo musun. Evlerinde ölümü bekliyorlar gitmeden yapmak istediklerini yapamıyorlar. O yüzden yaşamlarında da yaşamlarının sonunda da maddi sıkıntı yüzünden yüzü gulmemis insanların ölümü daha bi üzer beni.

  • dulcinea  (16.11.20 21:24:06)
İnsan empati yeteneği çok yüksek bir canlı.

  • sonsuz  (17.11.20 08:57:52)
Ayni sekilde hayatini yasayamadigini dusundugum insan icin vok uzuluyorum. memnun ayrildiginu dusundugum kisilere uzulmuyorum

  • ala09  (17.11.20 19:15:05)