türk klasiği kitaplardan mutlaka oku dedikleriniz?

araba sevdası'ndan, yeşil gece'ye hiçbir türk klasiğini okumadım. (yaşar kemal/orhan kemal kitapları hariç)

bunları okuyan arkadaşlar, hangisini ve hangi yayınevinden tavsiye edersiniz?

Tanpınar. Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve Huzur. Yayınevi fark etmez bence, tercüme olmayacağı için. Font, kağıt filan hassasiyetiniz varsa bi şey diyemiyorum.

  • gayda  (16.11.20 13:12:45)
intibah

  • mehmed resad  (16.11.20 13:24:10)
adalet ağaoğlu, ölmeye yatmak, şu an everest basıyor iyidir.
araba sevdası'nın iletişim'deki eleştirel basımı
kemal tahir, yorgun savaşçı ve devlet ana, ithaki
nazım hikmet, memleketimden insan manzaraları, yky
orhan pamuk, benim adım kırmızı, kara kitap, yky
sait faik'in mümkünsünse bütün eserleri :) iş kültür
tarık buğra, küçük ağa, iletişim
peyami safa, dokuzuncu hariciye koğuşu ve yalnızız, ötüken sanırım
leyla erbil, sevgili arsız ölüm. ben everest'ten okumuştum şu an hangi yayınevde hatırlamıyorum.
haşim ve fikret'in şiirleri. sanırım dergah'ta vardı ikisi de.

türk edebiyatını severseniz yakup kadri'nin gençlik ve edebiyat hatıralarını tavsiye ederim.
  • black holes in the sky  (16.11.20 13:37:56)
Niye kimse Sabahattin Ali'den bahsetmemiş?

@black holes in the sky 'ın listesi güzel. Ama Sevgili Arsız Ölüm Leyla Erbil'in değil Latife Tekin'in.
  • Mirket  (16.11.20 13:45:11)
@gayda

onu şundan dedim: güncel olmayan kelimelerin tanımlanması ve gereken ekstra bilgilerin verilmesi olabilir.
  • tabudeviren  (16.11.20 13:52:23)
Nihal Atsız - ruh adam
+Yalnızız(peyami safa)
sSafiye Erol - Ciğerdelen
  • adivar  (16.11.20 14:21:27)
İnce memed 1234 diyorum.

  • dickens  (16.11.20 17:03:50)
İnce Memed Serisi - Yaşar Kemal
Dağın Öte Yüzü Üçlemesi - Yaşar Kemal
Dar Zamanlar Üçlemesi - Adalet Ağaoğlu
Kurt Kanunu - Kemal Tahir
  • ruhen hastayim ben  (16.11.20 17:06:46)
Benim yazacağım klasik sayılmaz herhalde

H. Nihal Atsız'dan Deli Kurt.

Aynı yazardan Ruh Adam'ı yazmış bi arkadaş ama ben bi türlü sevememiştim o kitabı.

Ve en sevdiğim kitap Sabahattin Ali'den Kuyucaklı Yusuf.
  • antihero  (16.11.20 18:06:47)