binanın yapısına göre deprem riski

merhabalar, istanbulda yaşıyorum ve önümüzdeki ay taşınmam gerekiyor. ev ararken en çok düşündüğüm şey deprem riski maalesef. şu an bakırköyde yeni bir apartmanda yaşıyorum. iş yerim leventte olduğu için ve bakırköy deprem açısında riskli yerlerden biri olduğu için buradan uzaklaşmak istiyorum zaten burada da kiralar uçmuş durumda.

iş yerime yakın metro güzergahında semtlerde evlere baktığımda şöyle bir şey dikkatimi çekiyor. evler genel olarak birbirine bitişik, aralarında hiçbir mesafe yok ve tek cepheler. bu durum deprem açısından riskli midir? sizce nelere dikkat etmeliyim?

genel olarak 2001den önce yapılmış binalar eski deprem yönetmeliğine göre ve risklidir.

2005 sonrası yeni yönetmelik çıkıyor ve 2010da güncellniyor yanılmıyorsam. 2010 sonrası binalarda denetim oldukça sıkı bu binalar için güvenli diyebiliriz.

eksisozluk.com
  • orpheus  (16.11.20 14:38:31)