İkinci ya da üçüncü defa korona

Durun hemen çeşitli haber sitelerden tanımadığınız adamların haberlerini atmayın.

Soru şu; bu aralar herkes "yav eskiden korona nedir bilmezdik, haberlerde duyardık şimdi bize kadar geldi" diyor.

Bu ne demek; kendisi ailesi yakın arkadaşı bizzat korona olmuş demek.

Bende böyle yaygın bir şekilde ikinci veya üçüncü kez korona olan var mı onu soruyorum. Sağlık çalışanları hariç.

Mesela aradığım cevap; "benim sevgilim ikinci kez korona oldu" gibi yani bizzat gözle görülür elle tutulur örnekler Sağlık çalışanları hariç.

"bize kadar geldi" ile ikinci kez korona olmanın alakasını kuramadım -saat geç, algılarım kapanmış olabilir.

İkinci kez enfekte olma konusunda en başta yapılan yayınların güvenilir olmadığı ortaya çıktı. Şu an literatürde güvenilir biçimde ikinci kez enfekte olduğu belirlenen bir kişi var. Virüs DNA'sına bakarak iki virüsün farklı olduğu tespit edilmiş. Bu kişi ilk enfeksiyondan yaklaşık 5 ay sonra ikinci kez enfekte oluyor. Şimdilik bunun ender görülen bir durum olduğu konuşuluyor. Ender değilse de ikinci enfeksiyonun asemptomatik olabileceğini belirtmişler.

Science'tan konuyla ilgili bir yazı: www.sciencemag.org
  • evrim halkasi  (16.11.20 01:28:33)
arkadaş diyor ki; ikinci veya üçüncü defa korona olmuş çok yakınız biri var mı? direkt ilk ağızdan duyduğunuz biri.

benim yok.
  • batlegolas  (16.11.20 05:27:04)
Bizzat tanıdığım var ikinci kez korona olan. Sağlıkçı falan değil. Bir Haziran'da oldu bir ekimde. İkisi de aynı agirliktaydi diyebilirim.

  • sckxyss  (16.11.20 10:07:11)