[]

Ngo’larla iligili ödev

Bir tek günüm yok ki sunum hazırlamadan geçsin. Merhaba herkese, aranızda hukuk öğrencisi var mıdır acaba ya da uluslararası hukuk dersi alan? Ngo’larla alakalı presentation ödevim var uluslararası hukuk dersinden. Nelere değinsem acaba? Zaten uluslararası hukukta çok da yeri yok Ngo’ların o yüzden pek aklıma bir şey gelmiyor.
 
"women on waves" oldukça ilginç bir case study olur bence. uluslararası sularda hukuk (umarım derdimi anlatabiliyorumdur?) ve devletlerin kürtaj kanunlarının sürtüşmelerinden bahsedebilirsiniz belki? feminizm ve aktivizm konularına da girersiniz.

bir tane de kaynak önereyim:
carrie lambert-beatty, "women, waves, web," in sensible politics, 277-295.
  • eileengray  (14.11.20 03:45:34 ~ 04:01:49) 
@eileengray tavsiye ettiginiz kaynağı okudum bugün çok teşekkür ederim tavsiyeniz için hatta ekliyorum şimdi sunumuma. Gerçekten çok ilgimi çekti benim de hiç duymamıştım daha önce. Hatta kapanışı onunla yapacağım başta bilindiklerden bahsedip.


  • carmenta  (16.11.20 00:39:38) 
rica ederim! uluslararası hukuk çerçevesinde daha çok "likit" ve "geçirgen" sınır koşullarının ortaya çıktığı, devletlerin hukuklarının "kayganlaştığı" bağlamları düşününce aklıma bir ngo daha geldi--ancak adını hatırlayamıyorum. google'da da tam olarak bulamadım (humaneborders olabilir ama site açılmıyor bende).

bu ngo, meksika-abd sınırını geçen kaçak göçmenler için çöl koşullarında hayatta kalabilsinler diye mavi su bidonları koyuyor. ilginç bir şekilde abd de bu bidonların olduğu noktaları gözetlememeyi kabul etmiş durumda. böylece avlanma olmuyor ve insanlar su içmeye ulaşabiliyor. şimdi durumları ne bilmiyorum ama bu ngo da dersiniz için uygun aslında. yine de diğer örnek gibi değil benim gözümde.
  • eileengray  (16.11.20 03:16:48 ~ 03:17:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.