[]

Harici HDDden bip sesi gelmesi

selam dostlar.

6 TB bir HDD var, sürekli veri aktarımı, alımı yapıyoruz. 5TB doldu. Dün gece veri aktarırken birden hedef CD yok benzeri bir uyarı verdi. Güvenli çıkardık geri taktık. Bilgisayar görüyor, açılıyor da. Ama o andan itibaren "bip, bip, bip" diye ses gelmeye başladı. Şu an görebiliyoruz içini. Korktuğumuz için şu an kullanmıyoruz. Bu neden yapıyor olabilir. Bir de artık güvenli çıkar deyince anında çıkarıyor. Düne kadar biraz bekliyordu.


 
Yedekli çalışıyorsunuzdur umarım öncelikle,
Sürekli veri aktarımına uygun bir cihaz mı marka-seri olarak? Çok bilgili değilim bu konuda ama mesela çalıştığım firma yedeklerini aldığı harddiski aylık olarak yenisiyle değiştiriyor riski minimize etmek için, yani ömrü terabaytlarca veriyi sürekli silip yazmayla dolmuş olabilir.

  • atom karincanin torunu  (13.11.20 09:10:24) 
Western Digital My Book 6 TB. bu seri iyi dediler pek zarar görmez dediler ama, henüz alalı çok da olmadı aslında. 1 ay olmuştur en fazla. daha önce de vardı aynı HDD den, bu son aldığımızın üzerinde biraz fazla çalıştık. Dediğim gibi dün geceden beri taktığımızda bu sesi yapıyor.


  • kahver  (13.11.20 09:19:50) 
hocam datanızı kopyalayın
yeni hdd alın
eskisinde sıkıntı oldugu bariz
bik bik bik diye bir sestir o
  • kingcyrax  (13.11.20 10:51:58) 
benden daha iyi bilenler çıkacaktır ama bildiğim kadarıyla sizin kullandığınız disk, daha çok depolama için kullanılıyor. yani atayım videoları fotoları. lazım olduğunda açıp bakayım.
sizin senaryoda ise sürekli veri aktarımı yapılıyor. onun için özel seriler var. onlardan seçmeniz daha hayırlı olurdu. wd üzerinden gidersek wd red serisi uygun gibi. hatta mini bir nas cihazına iki tane takıp, raid 1 birbirleriyle yedekli kullanmanız lazım.

  • sutlu nescafe  (13.11.20 11:19:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.