Toptan alışverişi düzenleyen kanun yok mu

tüketici kanunu'nda "tüketici: bir malı ticari ya da mesleki maksatlarla satın almayan" olarak tanımlanmış.

toptancıdan ürün alan kişi, ürünü ticari maksatlarla, tekrar satmak için satın alıyor. kanun kapsamı dışında kalıyor(tam şu andaki ictihadım bu yönde).

neyse. soru başlıkta? yok mu bu toptan alışverişi, bu alışverişin iadesini/değişimini düzenleyen bi kanun

selamlar

Var.
Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu

  • himmet dayi  (12.11.20 08:53:53)
toptan alışverişte zaten ticaret erbabı olduğunuz için, aldığınız ürünün de ne olduğunu bilmeniz beklenir.

tıpkı yüzyüze alışverişte, ürünü görerek alan bir tüketicinin iade edemediği gibi.

ticari bir emtiayı önce satın alıp, sonra kafanıza göre iade edemezsiniz. tıpkı kuyumcudan altın alıp, sonra bunu iade almak zorundasın diyemeyeceğiniz gibi.

himmet dayının dediği gibi, türk ticaret kanunu ile düzenlenir.
  • fever  (12.11.20 09:13:58)
@fever

alınan mal ayıplı çıkar ise iadesi ya da değişimi söz konusu olabilir. illa sebepsiz iade olarak düşünmemek lazım. alınan malın ayıbı alındığı an fark edilmeyecek şekildeyse ve sonradan ortaya çıkarsa iade hakkı doğar. tüketici alışverişlerinde böyle.
  • himmet dayi  (12.11.20 10:42:26)
tabii ki, ayıplı mal tamamen başka bir şey.

  • fever  (12.11.20 11:23:53)